Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zdravotnická záchranná služba zatím z Rumburku neodchází

V posledních dnech se v Rumburku hodně mluví o odchodu Záchranné zdravotnické služby z Rumburku, a to buď do Varnsdorfu, nebo do Šluknova. Tyto informace se nám ale nepodařilo potvrdit, naopak, vše nasvědčuje tomu, že se jedná jen o informační bublinu. Přesto by k jistým změnám mělo dojít.
„Dlouhodobě jednáme s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje MUDr. Dejlem a s vedoucím odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje Ing. Severou o přestěhování rumburské záchranky do jiného objektu v areálu chirurgie, než v jakém dosud sídlí,“vysvětluje ředitel Lužické nemocnice v Rumburku Ing. Pavel Lampa. Důvodem pro přestěhování je reorganizace zdravotnických zařízení v celé Lužické nemocnici. „Nabídli jsme záchrance jiný objekt v areálu chirurgického oddělení Lužické nemocnice a není pravdou, že bychom změnili nebo rušili naše smluvní partnerské vztahy. Stále stojíme o to, aby tato služba zůstala v Rumburku a zejména aby byla i nadále zachována v areálu nemocnice. Současně platí, že pouze v případě umístění pracoviště ZZS ÚK v areálu nemocnice jsme schopni »záchrance« pomoci při zajištění lékařů,“ tvrdí Ing. Lampa.
Přesto se hovoří o tom, že se vedení ZZS Ústeckého kraje poohlíží i po jiných objektech. To potvrdila i vedoucí oddělení odboru zdravotnictví a sociálních služeb Krajského úřadu Ústeckého kraje Hana Týlová: „V rámci ekonomiky provozu Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje hledáme i jiné možnosti pro zřízení jejího sídla, a to v celé oblasti Šluknovského výběžku. Nejedná se tedy jen o Varnsdorf nebo Šluknov, ale hledáme vhodné objekty například i v Rumburku,“ uvedla Hana Týlová.
Ředitel Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje MUDr. Ilja Dejl ale nabádá ke klidu: „Zatím je vše ve stádiu jednání a nic není definitivně rozhodnuto, ani to, kdy se budeme stěhovat, ani kam. Ale důvody k obavám nejsou, zdravotnická záchranná služba zůstane na Šluknovsku zcela jistě zachována.“
Do konce tohoto roku by měl zůstat beze změn zachován i provoz ambulantní pohotovosti ve Velkém Šenově. V jakém rozsahu bude fungovat po novém roce však podle MUDr. Dejla záleží na rozhodnutí starostů regionu Sever. Předseda Dobrovolného sdružení svazku měst a obcí regionu Sever Ing. Milan Kořínek v tom však nevidí žádný problém: „Obce severní části Šluknovského výběžku každý rok doplácejí finanční ztrátu šenovské pohotovosti ze svých obecních a městských rozpočtů částkou cca 350 tisíc korun. Některé z nich sice přestaly mít o tuto službu zájem, například Lipová nebo Jiříkov, který využívá služeb Lužické nemocnice, ale jiné, například Doubice, se k nám přidávají a chtějí se na spolufinancování pohotovosti podílet. Takže se neobávám, že by pohotovost ve Velkém Šenově přestala v příštím roce existovat, protože zájem starostů, a především občanů o tuto službu je veliký,“ dodává Ing. Milan Kořínek. Definitivní rozhodnutí však padne při příštím jednání svazku obcí Sever v polovině prosince.

Tisk Tisk | E-mail E-mail