Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dům Českého Švýcarska vyrostl ze země během jednoho roku

Krásná Lípa • Na Křinickém náměstí v Krásné Lípě „vyrostl“ během roku 2006 zcela nový dům, který se po dokončení stane opravdovým magnetem návštěvníků regionu.

Téměř všichni z krásnolipských pamatují v těchto místech autobusovou zastávku, i když ještě přibližně do poloviny minulého století zde stála zástavba městských domů. Ale nyní se téměř po šedesáti letech náměstí přibližuje svému původnímu vzhledu, samozřejmě v poněkud odlišné podobě moderní budovy. „Samotný počátek stavby je spojen s úspěšným získáním finančních prostředků ze strukturálních fondů EU i rozpočtu ČR na projekt »Centrum Českého Švýcarska«, jehož je tento dům podstatnou součástí,“ říká hlavní realizátor projektu, krásnolipský starosta Zbyněk Linhart.
První „kopnutí“ do země se odehrálo na podzim 2005 a hotovo by vše mělo být ke konci příštího roku. Po svém dokončení nabídne budova návštěv-níkům mnohé služby, v přízemí bude expozice Českého Švýcarska a velké informační centrum s možností občerstvení pomocí automatů, v suterénu bude kromě zařízení pro moderní technologie vytápění (tepelné čerpadlo, solární energie) i digitálně vybavená učebna. První patro budovy bude sloužit jako zázemí o.p.s. České Švýcarsko a ještě výše budou pokoje pro účastníky různých vzdělávacích programů.
V současné době finišují práce na venkovní fasádě a připravují se stavební interiérové činnosti, zároveň se také např. připravuje podoba interaktivní expozice Českého Švýcarska s funkční „jezevčí norou“ nebo „lososím přechodem“.
„Projít maketou Pravčické brány, která bude počátkem celé expozice, bychom poprvé mohli někdy na podzim příštího roku,“ říká Zbyněk Linhart.
Celá stavba si včetně stometrových vrtů, solárních panelů, celého zařízení a vybavení i s DPH vyžádá přibližně 60 mil. Kč, přičemž v současné době jsou hotovy práce za 52 mil. Kč.

Tisk Tisk | E-mail E-mail