Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

… a žili spolu šťastně až do smrti

Kdo by neznal tento pohádkový příměr, kterým končí naše staré pohádky. Škoda jen, že se u pohádek netočila pokračování šťastného kralování po letech. Vidět vyvíjející se vztah prince a princezny třeba po 10 letech by bylo jistě pro všechny přínosné. Možná bychom konečně přestali věřit pohádkám a nebo naopak, pohádky by se pro nás mohly stát novou inspirací. Kdo ví? Faktem je, že většina pohádek končí šťastně s lehkým nádechem příjemné budoucnosti…
Za pár dní je tu pro nás pro Čechy poměrně nový Valentinský svátek s téměř pohádkovou připomínkou čerstvé zamilovanosti. A jak historie dokládá, skutečný Valentinův příběh je opravdu dojemný.
Tehdejší císař Claudius nabyl přesvědčení, že se vojákům příliš nechce do bitev, protože by tak museli opustit své milované, a proto se rozhodl zakázat všechna zasnoubení i svatby v celém Římě. Svatý Valentin – římský kněz – však nedbal Claudiova zákazu a dál tajně oddával zamilované páry. Za tyto skutky skončil ve vězení, kde čekal na rozsudek smrti. Trest byl vykonán 14. února r. 296. Valentýnovým posledním vzkazem byla slova: „Od tvého Valentýna“. Odsud pak vznikla tradice zasílání zamilovaných přání a obdarovávání lásek.
Můžeme klidně říci, že největšího hrdinu z něj dělá právě podpora manželství. Už Honoré de Balzac prohlásil: „Manželství je věda.“
Posouváme se o krok dál. Dobré manželství není samozřejmost, musíme do něj patřičně investovat. Že to není jednoduché, o tom se přesvědčil každý, kdo se na tuto stezku odvahy vydal. Žít s partnerem desítky let a přitom se nenudit, stále se smát partnerovým vtipům, být stále romantický – tomu říkám námět na pohádku.
Erich Kastner řekl: „Před manželstvím se domníváme, že milujeme – v manželství se to teprve učíme.“

O co tedy vlastně jde? Chtěli bychom dát Valentinskému svátku nový rozměr. Rozměr, který posouvá úvodní zamilovanost do zralého manželského vztahu, který nezevšední a je stále inspirující. Rozdílnost muže a ženy, rodinná komunikace, příchod dětí do života. Těmto i jiným tématům bychom se chtěli věnovat – s humorem, nadsázkou, s dobrým jídlem a hlavně se vší vážností! Pokud chcete přispět svou troškou do mlýna, jste zváni na tři setkání s partnery, která se konají symbolicky v obřadní síni MěÚ Varnsdorf od 18.00 do 20.00 hodin.

22.2. 2007 Manželství jenom kus papíru?
8.3.2007     Jsme příliš rozdílní, abychm si rozuměli
22.3. 2007 Už mne nemiluje

Tisk Tisk | E-mail E-mail