Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Klub Zavináč je to, co mladým lidem v Rumburku chybělo

Je to už půl roku, co svou činnost v Rumburku zahájil studentský klub Zavináč a můžeme říci, že za tu dobu se zde rozhodně neotálelo.
Nejdřív byla na faře na Dobrovském náměstí k dispozici místnost se stolním fotbálek, tenisem a šipkami. Sem se začali stahovat mladí lidé, mezi nimi i hodně středoškoláků, kteří například čekali na autobus a do té doby neměli kde být. Někteří z nich začali mluvit o tom, že by bylo dobré, kdyby v Rumburku existovalo pro mládež nějaké zázemí, a to byl také jeden z prvních impulsů k zamyšlení. „Poslali jsme České národní agentuře pro mládež projekt na zřízení klubu pro středoškoláky a děti druhých stupňů základních škol, který by zaštiťoval Sa-lesiánský klub mládeže. Potřebovali jsme si být však zcela jistí, jestli mladí o něco takového stojí, proto jsme rozmístili do středních a základních škol více než 200 dotazníků, abychom zjistili potřeby mladých lidí ve volném čase. Po vyhodnocení se ukázalo, že asi čtvrtina by uvítala něco jako internetovou kavárnu, mléčný bar nebo prostě místo, kde se dá posedět a popovídat s přáteli,“ uvedl Michal Barák, autor projektu, díky kterému začal klub fungovat.
Naplno se činnost klubu rozjela 1. září 2006, předtím byl pokusně otevřen již v květnu a červnu.
Naší snahou je poskytnout zázemí mladým lidem ve věku od 13 do 20 let. Klub je otevřen všem, kteří přijdou. Neexistuje zde žádná registrace ani poplatky. Mládeži je k dispozici stolní fotbálek, stolní tenis, internet, občerstvení, deskové hry. V minulém pololetí zde proběhlo pět přednášek ve spolupráci s občanským sdružením Chytrá Horákyně na různá témata, jako je problematika týraných dětí, dobrovolnictví či partnerské vztahy. Některé přednášky pořádá z vlastní iniciativy i Michal Barák – např. přednáška na téma „Jak se dostat na vysokou školu“ byla pro mnohé velice aktuální. Klub je závislý na dotacích a grantech, je to mládežnický projekt založený na bázi dobrovolnictví. Jeden pracovník činnost klubu řídí a je návštěvníkům k dispozici, druhý dobrovolník pak pomáhá u baru s obsluhou a korigováním aktivit. Většinou jde o mladé lidi, kteří se sami nabídnou, protože mají chuť pomáhat.
Obliba klubu stále více vzrůstá. Dokazuje to evidence, podle které v září klub navštívilo 15, v lednu už 30 mladých lidí denně.
Salesiánský klub mládeže má zastoupení také v Jiříkově na bývalé faře, kde je provozováno téměř 20 kroužků, např. keramika, vaření a jiné. Pořádají se zde také různé výlety, turnaje a dětské hry.
Můžeme tedy říct, že činnost Zavináče nestagnuje, ale neustále se vyvíjí, což je důležité. Do budoucna je naplánována spousta dalších akcí, které by mohly mladé zaujmout a pokud ještě v klubu nebyli, přimět je, aby sem zavítali.

Tisk Tisk | E-mail E-mail