Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vyroste v Rumburku studentské centrum?

Otázka co bude dál s rumburským pivovarem trápí nejen jeho vlastníky, ale i obyvatele města. Původní záměr majitelů celého komplexu pozemků a budov, varnsdorfských podnikatelů Roberta Šatníka a Václava Markvarta, byl staré budovy zbourat a nechat zde vybudovat obchodní centrum nebo prodat pozemek některému z obchodních řetězců na vybudování hypermarketu.
V okamžiku, kdy se začala likvidovat střecha nejstarší části pivovaru, a jak se později zjistilo, i nejstarší budovy v Rumburku, vložili se do celé věci památkáři, zástupci města a rumburští občané a demolice budovy byla na základě rozhodnutí stavebního úřadu MěÚ Rumburk zastavena. O rok později prohlásilo Ministerstvo kultury ČR rumburský pivovar kulturní památkou a vlastníci pivovaru se tak dostali do obtížné situace. Tento stav jim totiž neumožňuje budovy demolovat a přestavovat bez povolení památkářů, a tak se nyní pro ně stal tento majetek spíše koulí u nohy než zajímavou možností k podnikání.
Přesto se však zdá, že by celý areál pivovaru mohla čekat příznivá budoucnost. Zájem o něj totiž projevila Střed-ní odborná škola mediální grafiky a polygrafie Rumburk, která sídlí v těsné blízkosti – v budově bývalého rumburského zámku. Pivovar byl dříve nedílnou součástí tohoto panského sídla a pokud by se záměr ředitele polygrafické školy PaedDr. Svatopluka Kubeše vydařil, mohlo by se vše vrátit do původnímu stavu.
„Bylo by velmi výhodné, kdybychom získali areál do našeho vlastnictví,“ zvažuje ředitel školy Dr. Kubeš. „Využili bychom ho v maximální míře. Vzhledem k tomu, že u nás studují studenti ze sedmi krajů, potřebovali bychom rozšířit naše ubytovací zařízení na 160 až 180 lůžek. Tím bychom vyřešili jednu část problémů. Vybudováním nové kuchyně a jídelny bychom se zbavili problému druhého,“ dodává ředitel školy. Jeho plány jsou však daleko rozsáhlejší. „Projekt, který připravujeme, by pohltil 120 až 150 milionů korun. V objektu by měl být vybudován kinosál, ateliér, bowling, studentský klub, internetová kavárna, tělocvična, posilovna a hřiště na volejbal a fotbálek,“ vypočítává Dr. Kubeš. „V areálu pivovaru by tak vzniklo jakési studentské centrum, které by sloužilo nejen studentům naší školy, ale všem středoškolákům v Rumburku,“ dodává.
Realizací tohoto projektu by se tak vyřešilo hned několik problémů najednou. Současní vlastníci by se tak zbavili nelukrativního majetku, polygrafická škola by konečně vyřešila své problémy s ubytováním a stravováním studentů, město Rumburk by tak mělo vyřešenu otázku s chátrajícími budovami ve svém centru a především by tím stovky studentů ze čtyř středních rumburských škol konečně získaly kvalitní a pestré zázemí, které jim v Rumburku chybí.
Pro ředitele polygrafické školy je však větším problémem, než sehnat potřeb-né peníze na realizaci svých plánů, získat areál pivovaru do vlastnictví školy. „My, jako nevýdělečná organizace, nemůžeme kupovat nemovitosti, a proto jsme začali jednat s naším zřizovatelem, Ústeckým krajem, jestli by nám v tomto mohl pomoci. Ústecký kraj by mohl od vlastníků vykoupit budovy i pozemky za cenu odhadní a dát je naší škole k dispozici,“ zvažuje Dr. Kubeš. Ten o svých plánech již se zástupci kraje jednal.
„Předložil jsem na kraji náš projekt a našim zřizovatelům se zdál velmi podnětný. Další rozhodování je teď na straně kraje a nám teď nezbývá nic jiného než doufat, že se nám areál jeho prostřednictvím podaří získat. Pak již jen budeme muset shánět peníze na uskutečnění našich plánů. V první řadě to bude 2,5 milionu korun na projektovou dokumentaci, zbývajících 150 milionů se budeme snažit získat z fondů EU,“ dodává Dr. Kubeš.

Tisk Tisk | E-mail E-mail