Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nad Rumburkem vlála tibetská vlajka

Podporu svobodnému Tibetu vyjádřili Rumburští vyvěšením tibetské vlajky na své radnici 10. března, v den výročí povstání tibetského lidu proti čínským okupantům v roce 1959. Rumburk se tak přidal k dalším téměř pěti stům českým městům a dvěma ministerstvům, která tímto prostým aktem podpořila právo této země a jeho lidu na svobodu.
Tibet je země výjimečná svou kulturní a duchovní tisíciletou tradicí. Po vpádu Mao Ce-tungovy armády v roce 1950 bylo zničeno na 6.000 buddhistických klášterů, což je jejich naprostá většina. Násilím byly potlačovány základní lidské svobody Tibeťanů. Po devíti letech represe a útisku čínskými okupanty se do té doby mírumilovní Tibeťané vzmohli na první a poslední projev odporu a 10. března proti Číňanům povstali. Povstání však bylo krvavě potlačeno, během prvních hodin odporu si vyžádalo kolem 80.000 mrtvých. Ve věznicích, pracovních táborech nebo na následky hladomoru následně zemřel více než milion Tibeťanů. Počet exulantů, kteří se usazují převážně v severní Indii, kde je v Dharamsale i sídlo dalajlámy a exilové tibetské vlády, a Nepálu, již dávno překročil 100 tisíc. V prvních lednových dnech roku 2000 se k nim přidal i jeden ze tří nejvyšších představitelů tibetského buddhismu, čtrnáctiletý XVII. karmapa, pokládaný za převtělení samotného Buddhy, který uprchl z kláštera v centrálním Tibetu po stejné trase jako dalajláma před více než čtyřiceti lety. V roce 1998 bylo v čínských věznicích nejméně 1.083 tibetských politických vězňů.
Čína neustále přesídluje do Tibetu desetitisíce Chanů, příslušníků většinového čínského etnika, což je asi největší hrozba pro existenci tibetské kultury, protože zatímco počet Tibeťanů je 6 milionů, Číňanů je v Tibetu v současnosti přes 7,5 milionu.
Na světě existují stovky organizací a hnutí zasazujících se o svobodu pro Tibet, pomáhajících uprchlíkům a podporujících lidská práva. Vrcholem jejich každoročního snažení je koncert na podporu Tibetu na počátku března. Tyto koncerty se konají po celém světě a účastní se jich takové hvězdy jako Beastie Boys, Pearl Jam, Rage Against The Machine nebo R.E.M. Cílem těchto akcí je především upozornit na neúnosnou situaci v okupovaném Tibetu a pomoci uprchlíkům.

tibet
Tisk Tisk | E-mail E-mail