Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Smrtelná medicína a projekt školy

„Nemá slabších stránek. Technické vybavení hodnoceno jako naprosto dokonalé a praktické. Exponáty a dokumenty jsou dostatečně výmluvné a oslovují každého neotřelým způsobem. Průvodcovské ztvárnění náročného historického tématu v podání doktorky Dr. P. Tischerové a F. Bláhy bezkonkurenčně nápadité, přímo provokativní. Výsledný dojem z jejich prohlídky a komentáře v češtině odpovídal dokonalému prožitku jedinečnosti i hrůznosti zároveň.“ Právě řečená slova chvály a obdivu patří výstavě „Tödliche Medizin: Rassenwahn im Nationalsozialismus“ s českým názvem „Smrtelná medicína – stvoření panské rasy“ v Německém muzeu hygieny v Drážďanech.
Byli jsme osloveni nabídkou nadace Deutsches Hygiene-Museum Dresden tím, že výstava je věnována nacistické eugenice, genetice a lékařským zločinům v Třetí říši. Tato prezentace v Drážďanech je jedinečná, neboť je to poprvé, co je výstava holocaustu k vidění v Evropě.
Těžištěm výstavy je nacistická zdravotní politika, která doznala od roku 1933 radikální přeměny díky nasazení eugenických idejí. Lidé, kteří neodpovídali rasovému ideálu (tj. postižení či psychicky nemocní), byli nedobrovolně sterilizováni nebo později zplynováni v rámci programů masové euthanasie ve speciálních zdravotnických zařízeních. Výstava se také zabývá úlohou německých lékařů v koncentračních táborech a jejich pokusů na vězních. Biografie obětí a pachatelů umožňují diskuzi o zločinech ve jménu vědy a o etických hranicích vědeckého výzkumu. V návaznosti na historickou tématiku je možné hovořit o současném vývoji v biomedicínském výzkumu, jehož problematika je reflektována také v české společnosti.
Nabídka zaujala naši pozornost. Studenti maturitních oborů Střední školy technické ve Varnsdorfu navštívili drážďanskou výstavu v rámci širšího projektu školy spjatého s výukou cizích jazyků. Po zhlédnutí výstavy následovala prohlídka historického jádra Drážďan. Vymykala se těm běžným, protože průvodcovské funkce slovem se ujali studenti sami. Přednášeli postupně před kamerou pro ostatní členy skupiny anglicky, německy i česky o Sasku, Drážďanech a jejich památkách vše to, co si stihli za tři týdny intenzivních příprav zapamatovat. Vzniklý videozáznam bude součástí práce v několika příštích vyučovacích hodinách. Dojem a zkušenost by měly mít trvání delší.

Výstava věnovaná temnému období dějin lidstva nejen zaujala svou hloubkou, zvláštním podáním informací, ale taky inspirovala k systematickému rozpoznávání a likvidování příznaků sympatií s aktivitami v tomto duchu. I přes velmi studené a nevlídné počasí, které trochu pokazilo dojem z prohlídky města, jsme se zase o krok přiblížili k cíli našeho projektu „Poznání vlastního názoru“.

Tisk Tisk | E-mail E-mail