Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rekonstrukce varhan v evangelickém kostele může opět pokračovat

Rada Ústeckého kraje rozhodla přidělit v rámci programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje Farnímu sboru Českobratrské církve evangelické v Rumburku dotaci ve výši 200 tisíc korun na rekonstrukci vzácných kostelních varhan.
Jednomanuálové varhany mechanické zásuvkové soustavy pocházejí z dílny Christiana Augusta a Carla Ernsta Reisse z Neugersdorfu z roku 1862.
Při požáru v roce 2003 byly žárem zničeny 2/3 cínových píšťal, které byly velmi cenné vzhledem k minimu dochovaných nástrojů z této dílny. Shořel také měch s ventilátorem na půdě.
V roce 2006 začala nástroj restaurovat firma Organa s.r.o. z Kutné Hory. První etapa opravy je již uskutečněna, a to v hodnotě 500.000 Kč, na což částkou 450.000 Kč přispěl Česko – německý fond budoucnosti a částkou 50.000 Kč přispělo město Rumburk. Nyní probíhá druhá etapa opravy nástroje a bude proinvestováno rovněž 500.000 Kč, z čehož tedy částkou 200.000 Kč připívá Ústecký kraj. Zbylých 300.000 Kč jsou vlastní zdroje Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Rumburku, které ovšem pochází z části ze sbírek na opravu vyhořelého kostela a také varhan z let předchozích. Další, závěrečnou třetí etapou by restauro-vání varhan mělo být dokončeno, a to v roce 2008.
Nástroj by měl sloužit nejen farnímu sboru, ale také koncertním účelům a pro varhanní třídu rumburské základní umělecké školy.

kostel_1

Evangelický kostel na Krásnolipské ulici v Rumburku z doby před  zničujícím požárem a následnou rekonstrukcí. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail