Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

»Loretánská noc« v Rumburku

Ojedinělá akce Loretánská noc se uskuteční v pátek 11. 5. 2007 v Rumburku.
Barokní architektonický skvost z počátku 18. století bude tento den přístupný v neobvyklou dobu mezi 20. až 24. hodinou. Při příležitosti oslav 300. výročí vysvěcení zdejší loretánské kaple akci pořádá Římskokatolická farnost -děkanství Rumburk a Základní umělecká škola Rumburk.
Netradiční podvečerní a noční komentované prohlídky loretánské kaple a ambitů doplní ukázky historických tanců skupiny La Villanella z Liberce.
Předvedeny budou například renesanční a barokní tance v maskách a s loučemi. Představí se pěvecké trio a kytarový a dechový soubor ZUŠ Rumburk.
„Budou se číst i pověsti a pohádky ze Šluknovska z knihy Igora Heinze »Dobrou noc, Pumpote«. Jedna z nich byla dokonce sepsána speciálně pro tuto příležitost, v premiéře zazní pověst věnovaná Černé Madoně z rumburské loretánské kaple. Pro děti i dospělé bude připravena výtvarná dílna s možností vytvořit si vlastní grafický list a keramické ozdoby. Městská knihovna Rumburk vyhlásí výsledky literární a výtvarné soutěže Historie mého kraje,“ uvedl páter Jozef Kujan. Kruh přátel muzea Varnsdorf bude prezentovat vydanou regionální literaturu. Po 23. hodině začne vystoupení Jany Vébrové, varnsdorfské písničkářky a harmonikářky. Opožděnou vernisá-ží bude zahájena výstava Pohledy do minulosti nejsevernějších Čech, která bude v ambitech lorety k vidění až do 22. 6. 2007. K dostání bude i nově vydaná stejnojmenná kniha. Pro zájemce bude připravena přednáška a promítání diapozitivů o výrobě vitráží. Po celou dobu konání akce je zajištěno občerstvení. Při příležitosti Loretánské noci si mohou zájemci prohlédnout novou výstavu v rumburském muzeu „Loreta v proměnách času“. V pátek 11. 5. 2007 bude výjimečně zpřístupněna až do 20.00 hod.
Akce se pořádá v rámci Festivalu muzejních nocí 2007, který připravuje Asociace muzeí a galerií s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.
Loretánskou noc v Rumburku finančně podpořila firma UNILES.

Tisk Tisk | E-mail E-mail