Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Holubi se vracejí do Starých Křečan

První květnový víkend zahajují chovatelé poštovních holubů novou závodní sezónu. Krátký závod do sta kilometrů má pomoci opeřeným závodníkům, aby se rozlétali a rozpomněli se na své loňské zkušenosti. Postupně se jejich zátěž zvyšuje a vrcholem sezóny, která končí v červenci, jsou dlouhé tratě nad pět set kilometrů a na podzim čtyři sta kilometrů dlouhý závod letošních holoubat.
Zahájení sezóny si nenechali ujít ani holubáři z OS Sever, kteří mají pro své ptačí miláčky již naplánované tratě v délce do 300 km (Cheb atd.), střední tratě do 500 km, které se letí převážně ze SRN, a dlouhé tratě, které se poletí ze SRN, Francie (Lile) a Belgie.
Nejdelší trať bude dlouhá do 870 km. Celkem se letos poletí 26 závodů a pět nácviků s kratší vzdáleností. Nové oblastní sdružení Sever bylo založeno v únoru tohoto roku v Brništi na Českolipsku. Sdružuje celkem 145 chovatelů poštovních holubů z Liberce, Kunratic, Brniště, Nového Boru, Č. Lípy, Děčína, Velké Bukoviny, Varnsdorfu a Starých Křečan. Tato organizace patří k největším v republice, stejně jako oblastní sdružení Staré Křečany, které sdružuje celkem 19 chovatelů poštovních holubů z Křečan, Rumburku, Lipové a Německa. Chovatelství poštovních holubů se datuje od nepaměti a od té samé doby jsou tito ptáci používáni k nošení zpráv. I biblický Noe vypustil holu-bici, protože věděla, odkud vyletěla a kam se má vrátit. A již z dob Perské říše se traduje, že válečníci posílali domů zprávy o výsledku bitvy.
Poštovní holubi jsou však jednou z mnoha chovatelských zálib. Velkou oblibu si získávají i závody holubů, se kterými začali chovatelé v Belgii.
Zde, v zemi, ve které jsou závody poštovních holubů sportem číslo dvě hned za fotbalem, byl také vyšlechtěn moderní typ poštovních holubů, které dnes běžně používají chovatelé k závodění. Poměřovat síly a schopnosti svých miláčků začali holubáři již koncem 19. a během první poloviny 20. století a tato sportovní disciplína se rozšířila do celého světa. V České republice byl svaz chovatelů poštovních holubů založen v roce 1922 a od té doby se datuje historie sportovního poštovního holubářství u nás se vším, co k němu patří.

Tisk Tisk | E-mail E-mail