Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Noční loreta ožila tancem a zpěvem

Tancem a hudbou ožil během Loretánské noci areál Lorety v Rumburku. V pátek 11. května si večerní návštěvu slavnostně nasvícené loretánské kaple a ambitů z 18. stol. nenechalo ujít 320 dětských i dospělých návštěvníků.
Smyslem Festivalu muzejních nocí je otevřít muzea, galerie a další výstavní prostory v daném městě do pozdních nočních hodin a nabídnout nočním návštěvníkům něco, co není v denním programu muzeí běžné. „V rumburské loretě se to vrchovatě podařilo. Potěšil nás velký zájem návštěvníků. Podvečerní a noční komentované prohlídky kulturní památky doplnily ukázky renesančních a barokních tanců skupiny La Villanella z Liberce. Četly se pověsti a pohádky ze Šluknovska z knihy Igora Heinze »Dobrou noc, Pumpote«. V premiéře zazněla pověst věnovaná Černé Madoně z rumburské loretánské kaple,“ vyjmenoval páter Jozef Kujan. Průvodkyně Barbora Hildebrandtová pokračuje: „Zástupci Městské knihovny Rumburk vyhlásili a ocenili výherce literární a výtvarné soutěže Historie mého kraje. Opožděnou vernisáží byla zahájena výstava Pohledy do minulosti nejsevernějších Čech. Pro zájemce byla připravena přednáška a promítání diapozitivů o výrobě vitráží.“ Zástupci města Rumburk představili novou brožuru o historii Lorety v Rumburku, která byla vydána v nákladu 4500 kusů v české i německé jazykové mutaci.
Loretánská noc patřila i renesanční a barokní hudbě. „Představil se kytarový a dechový soubor ZUŠ Rumburk. Pro děti i dospělé bude připravena výtvarná dílna s možností vytvořit si vlastní grafický list,“ uvedl Mgr. Pavel Kacafírek, ředitel ZUŠ Rumburk.
Ve výtvarné dílně Salesiánského střediska mládeže Rumburk – Jiříkov si děti vytvářely vlastní keramické ozdoby. Loretánskou noc ukončily renesanční milostné písně a barokní písně z cyklu „Orpheus britannicus“ v podání Dua KM – Kláry Brabníkové a Martina Vosátky. K Loretánské noci se připojilo i rumburské a varnsdorfské muzeum. Kruh přátel muzea Varnsdorf prezentoval vydanou regionální literaturu. V rumburském muzeu byla během páteční Loretánské noci zpřístupněna až do dvaceti hodin nová výstava „Loreta v proměnách času“.
Loreta byla přístupná až do půlnoci, kdy akci ukončila májová bohoslužba.
Při příležitosti oslav 300. výročí vysvěcení zdejší loretánské kaple Loretánskou noc pořádala Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Základní umělecká škola Rumburk. Loretánská noc se pořádala v rámci 3. ročníku Festivalu muzejních nocí 2007, který připravuje Asociace muzeí a galerií s finanční podporou Ministerstva kultury ČR. Akci finančně podpořila firma UNILES, osvětlení objektu zajistila firma JVB Engineering.
Oslavy třístého výročí vysvěcení a dostavby loretánské kaple byly v Rumburku zahájeny v dubnu 2007. Půlroční oslavy, které vyvrcholí 15. září letošního roku Loretánskými slavnostmi, pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk pod záštitou Města Rumburk, Biskupství litoměřického a Ministerstva kultury ČR.

Tisk Tisk | E-mail E-mail