Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Děkovná slavnost u morového sloupu

U morového sloupu na Lužickém náměstí v Rumburku se při příležitosti svátku Nejsvětější Trojice uskuteční v neděli 3. června od 15.00 hodin děkovná církevní slavnost.
Děkovná slavnost se v Rumburku poprvé pořádala roku 1681 po ukončení morové epidemie, která město a okolní obce postihla v říjnu roku 1680. Obyvatelé Rumburku se u morového sloupu scházeli vždy první neděli po letnicích, na kterou připadal svátek Nejsvětější Trojice. Kolem raně barokního sloupu se sochou Panny Marie byly v letech 1724 – 1774 umístěny sochy sedmi světců. Morový sloup vyhlášený za kulturní památku, byl v letech 1995 – 1996 restaurován v ateliéru GOPA art v Říčanech.
Děkovná slavnost je součástí oslav třístého výročí vysvěcení a dostavby rumburské loretánské kaple, stejně jako řada církevních slavností za účasti nejvyšších hodnostářů litoměřické diecéze, salesiánské kongregace a kapucínského řádu. Půlroční oslavy, které vyvrcholí 15. září letošního roku Loretánskými slavnostmi, pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk pod záštitou Města Rumburk, Biskupství litoměřického a Ministerstva kultury ČR.

Tisk Tisk | E-mail E-mail