Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Gratulantů byl plný dům kultury

Krásný dárek k 70. narozeninám připravili svému otci, rumburskému výtvarníkovi Janu Reinovi jeho děti.
Uspořádali pro něj vernisáž výstavy jeho obrazů a grafik v rumburském domě kultury, na kterou pozvali jen jeho přátele a známé. A byla jich plná výstavní síň. Několik desítek gratulantů si nenechalo ujít příležitost, aby mohli Janu Reinovi popřát mnoho zdraví a elánu a také tvůrčích sil a bohatou tvorbu. Sám jubilant toto přání komentoval tím, že bude malovat rád, ale až bude trošku větší. Teď si chce prý především užívat.
Jan Rein patří mezi významné osobnosti Rumburku. Jeho umělecká kariéra začala v roce 1956 na Vysoké škole pedagogické v Praze, kde studoval obor výtvarná výchova a deskriptivní geometrie. Když se potom obor výtvarné výchovy ztrácí z učebních osnov a nahrazuje se oborem matematiky, ztrácí se po čtyřech semestrech z této školy i mladý Jan.
Krátce pracuje jako aranžér, ale když je mu nabídnuto místo učitele na Základní škole v Jiříkově, usedá v roce 1958 za její katedru, kde s dvouletou přestávkou, během níž absolvoval základní vojenskou službu, setrval až do roku 1965. Poté přijímá místo učitele na Základní umělecké škole v Rumburku, kde zakládá výtvarný obor a stává se i jeho prvním učitelem.
Kromě kreslení a malování se jeho další vášní stává ochotnické divadlo.
V souboru Hraničář, kde mimo práce režiséra a herce vykonává i práci scénografa, si jej všímá i širší veřejnost a místní závod Rukov mu nabízí velkou příležitost – založit u tohoto známého výrobce propagační oddělení s vlastní tiskárnou. Tato práce ho katapultuje mezi uznávané odborníky v grafice. A tak, když léta devadesátá umožňují i soukromě podnikat v tomto oboru, zakládá svoji tiskárnu.
Jeho obrazy, obrázky a grafiky můžeme vidět především na zdech jeho známých, pro které je kreslí a kterými je rád obdarovává. Ale můžeme se s nimi setkat i na místech veřejných, například v rumburských restauracích Pod Terasou či U Tondy. Jeho umělecký rukopis je v Rumburku znát prostě téměř všude.
Výstava obrazů Jana Reina potrvá ve výstavní síni Domu kultury Rumburk až do 4. 6. 2007.

rein

Své 70. narozeniny oslavil Jan Rein mezi přáteli na vernisáži svých obrazů a grafik v rumburském domě kultury. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail