Kam po maturitě? Na úřad práce

Tištěné noviny 11/2007 | 11. 6. 2007 | Nezařazené

Pro čerstvé maturanty skončila škola již předáním maturitního vysvědčení. Za několik dní na ně začne dotírat nelehký život dospělých a mnozí z nich se setkají se svými prvními vážnými životními neúspěchy spojenými s hledáním zaměstnání.
O absolventy středních a vysokých škol bez potřebné praxe není mezi zaměstnavateli velký zájem, a tak se může stát, že si novopečený maturant bude přát pod vánoční stromeček místo dárků jakékoliv pracovní místo za jakýkoliv peníz. Ale to je jen jedna část problému, ta druhá se nazývá zdravotní a sociální pojištění, za jehož placení je čerstvý dospělý sám zodpovědný.
Co tedy dělat v případě, že po maturitě nebo výučních zkouškách nesežene student pracovní místo?
Především je nutné zaregistrovat se včas na příslušném úřadu práce. Ti, kteří řádně ukončili studium, mají s registrací čas do konce srpna, do té doby jim hradí sociální a zdravotní pojištění škola – maturant je stále studentem. Registrovat se není nutné, pokud má student podanou přihlášku na vysokou školu. Naopak ti, kteří z jakéhokoliv důvodu studium neukončili, se musí zaregistrovat nejpozději do 30. června toho roku!
Pokud by se student nezaregistroval na ÚP, musel by si zdravotní a sociální pojištění platit sám, jinak by se již v počátcích svého samostatného života nepříjemně zadlužil, a to v řádech několik desítek tisíc korun ročně.
Hledání zaměstnání je práce sama o sobě. Úřad práce radí: „Nejdříve se pokuste najít zaměstnání s přispěním rodiny a známých. Když tato možnost zklame, obraťte se na ÚP, kde vám s hledáním pomohou.
Kromě poradenství nabízí ÚP klientům i možnost rekvalifikací, díky kterým získají nové dovednosti – novou kvalifikaci. Tyto kurzy jsou vhodné nejen pro osoby dlouhodobě nezaměstnané, ale jsou poskytovány i zájemcům o zaměstnání a zaměstnancům ohroženým nezaměstnaností.
ÚP poskytuje možnost vzdělávání v čtyřměsíčních rekvalifikačních kurzech v oborech, o které je na trhu práce velký zájem. Jde především o pracovníky ve zdravotnických a sociálních zařízeních, kadeřnice, kosmetičky – vizážistky, kuchaře – kuchařky, číšníky a servírky.
Pro maturanty pořádá ÚP desetiměsíč-ní rekvalifikační kurzy v oborech např. management textilu a oděvnictví, hotelnictví a turismus, administrativní pracovník nebo podnikání a účetnictví.
Naděje na získání zaměstnání roste s aktivitou a vynalézavostí uchazečů.
Znamená to nespoléhat se jen na nabídky volných míst zveřejňovaných úřady práce, ale pročítat inzeráty v tisku, poptávat se známých, rozesílat žádosti o zaměstnání i do firem, které aktuálně pracovní příležitosti nenabízejí a způsoby pátrání kombinovat. Je také možné zaregistrovat se u nějaké personální agentury nebo hledat pomocí internetu.
Je velkým štěstím, když se někomu podaří najít zaměstnání přesně podle jeho představ, ale v dnešní době se dá mluvit o úspěchu i v případě, když dokáže člověk, zvláště absolvent bez praktických zkušeností, nějaké pracovní místo sehnat a obstát tak v konkurenci mnoha dalších prácechtivých uchazečů. Je k tomu zapotřebí hodně úsilí, osobních kvalit.
Tak držíme palce a přejeme hodně štěstí.

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2007/06/11/kam-po-maturite-na-urad-prace/