Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lokálky Šluknovského výběžku slaví 105 let od zahájení svého provozu

Již více než jedno století slouží veřejnosti železniční doprava v malebné krajině Šluknovského výběžku, která přímo sousedí s Národním parkem České Švýcarsko. Letos právě jedna z těchto lokálek oslavuje 105 let své existence. Její trasa vede z Rumburka přes Panský do Mikulášovic – dolního nádraží. Stejné výročí slaví i její spojnice s hlavní tratí Rumburk – Česká Lípa, a to trať Krásná Lípa – Panský.
Není jistě bez zajímavosti, že stanice Panský je co do rozsahu kolejiště nej-menší uzlovou stanicí v síti našich železnic. Protože se na sté výročí těchto krásných lokálek poněkud zapomnělo, rozhodlo se občanské sdružení Klub přátel lokálky z Kamenického Šenova uspořádat velkolepé oslavy jejich narozenin o pět let později, a to v neděli 24. června 2007.
Historický vlak pojmenovaný »Nejsevernější expres« poveze parní lokomotiva číslo 423.0145 zvaná »Velký Bejček«. Souprava vyjede z Děčína v 10.10 hod. a pojede přes Rumburk a Šluknov do Dolní Poustevny. Cestou se k ní v České Kamenici připojí historický motorový vlak vedený vozem M 262.045, přezdívaným »Dřevák«. Ten bude vyjíždět z Kamenického Šenova, v Rumburku se odpojí a bude pokračovat směrem na Staré Křečany, Panský a Dolní Poustevnu. Zde bude pro účastníky oslav přichystána malá bojová ukázka Klubu vojenské historie z České Lípy, jehož členové budou doprovázet parní vlak v uniformách vojáků wehrmachtu. Děj prozrazovat nebudeme, jen lze nastínit, že bude zasazen do konce II. světové války a začne již během jízdy vlaku. Po skončení jízdy bude možná prohlídka parní lokomotivy včetně stanoviště strojvůdce a topiče, jakožto i stanoviště motorového vozu. Na zpáteční cestu si obě vlakové soupravy své trasy vymění, aby se společně setkaly na vlakovém nádraží v Krásné Lípě. Společně pak dojedou do České Kamenici a odsud pojede motoráček sám až do Kamenického Šenova.
Jízdy motorového a parního vlaku umožní všem podívat se do historie železniční dopravy v 50. letech minulého století a blíže poznat vojenskou historii. Radost určitě budou mít i ti, kdo chtějí jen strávit příjemný den a vlaku využijí k netradičnímu výletu.
Ve všech historických soupravách budou zařazeny bufetové vagóny, které budou nabízet občerstvení, suvenýry a upomínkové předměty s železniční tématikou. V bufetovém voze parní soupravy bude k dispozici příležitostné pamětní razítko. Prodej jízdenek bude u dobově oděných průvodčích vlaků. Přeprava jízdních kol i dětských kočárků bude možná do vyčerpání kapacity služebního vozu.
Klub přátel lokálky Vás na oslavy srdečně zve – přijeďte prožít pěknou neděli!

»Nejsevernější expres«
a parní lokomotiva »Velký Bejček«
číslo 423.0145

Odjezd z Děčína v 10.10 hod. směr
Rumburk, Šluknov, Dolní Poustevna,
příjezd ve 13.43 hod.

Odjezd z Dolní Poustevny ve 14.46 hod.
přes Panský, Zahrady u Rumburka a Krásnou Lípu do Děčína,
příjezd v 17.20 hod.

Motoráček vedený vozem
»Dřevák« M 262.045
Odjezd z Kamenického Šenova v 10.20 hod.
směr Rumburk.

Odjezd z Rumburku ve 12.30 hod.
směr Staré Křečany, Panský a Dolní Poustevna,
příjezd ve 13.25 hod.

Odjezd z Dolní Poustevny ve 14.37 hod.
přes Šluknov, Rumburk a Krásnou Lípu,
kde se v 15.50 hod. opět oba vlaky spojí.
Příjezd do Kamenického Šenova v 17.20 hod.

Tisk Tisk | E-mail E-mail