Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Podkarpatská Rus v Českém Švýcarsku

V krásnolipské galerii Českého Švýcarska je zpřístupněna nová zajímavá fotografická výstava na téma Podkarpatská Rus. Již název dává tušit opravdový zážitek z poznání drsné reality.
Silně emotivní záběry z tamního každodenního běhu života způsobí minimálně to, že se Vám dnešní běžné starosti budou zdát malé a bezvýznamné.
A co k výstavě říká autorka, fotografka Dana Kyndrová: „Poprvé jsem se na Podkarpatskou Rus (dnes Zakarpatská Ukrajina) vypravila v srpnu 1991, pár dní po moskevském puči. Rozpad sovětského impéria byl na spadnutí a já jsem si tehdy naivně myslela, že tento kus země, o který nás Stalin koncem války bezostyšně okradl, by se opět mohl stát součástí Československa.
Politika je však věc složitá a já záhy pochopila, že se žádná náprava křivd a vracení konat nebude. Po rozpadu Československa se této iluze definitivně vzdali i samotní podkarpatští Rusíni. Cesta do Evropy se jim uzavřela a marasmus, do kterého je přivedl komunistický režim, se díky katastrofál-ní hospodářské situaci Ukrajiny začal čím dál více prohlubovat.“

Dana Kyndrová se narodila 4. 4. 1955 v Praze, vystudovala Filosofickou fakultu UK v Praze a od roku 1992 je volnou fotografkou.
Výstavu připravila o.p.s. České Švýcarsko ve spolupráci s CK Kudrnou a je financována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Výstava potrvá do konce června, je otevřena každý den od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 18.00 hod.

Tisk Tisk | E-mail E-mail