Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Branný den v režii rumburských hasičů je „superden“

„To je superden,“ zaradoval se asi jedenáctiletý školák a policejní tomfou zaútočil na hrudník svého spolužáka.
Rána dopadla, ale spolužák se kupodivu nesložil k zemi v bolestech, avšak se smíchem se po útočníkovi ohnal stejnou zbraní.
Ne, nešlo o projev agresivity dnešní mládeže, ale jen o jednu z ukázek práce policejních složek, která byla součástí branného dne. Ten již potřetí za sebou pro žáky rumburských základních škol připravili rumburští hasiči ve spolupráci s městskou, státní, cizineckou a německou policií, Rychlou záchrannou službou a Střední zdravotnickou školou Rumburk.
Branný den má nejen dětem zpříjemnit poslední školní dny, ale především je má seznámit se vším, co by mohlo ohrozit jejich bezpečnost, zdraví nebo život. Děti se zajímavou formou, díky praktickým ukázkám, seznamují s tím, jak se mají chovat v silničním provozu ať již jako chodci, nebo jako cyklisté, naučí se ošetřit zraněného člověka, zastavit tepenné krvácení nebo zahájit resuscitaci a umělé dýchání. Letošní branný den se konal na Strážném vrchu v Rumburku a více jak sedm set dětí si na vlastní oči mohlo prohlédnout moderní vybavení vozu Rychlé záchranné služby, mohlo si osahat samopal, policejní revolver a pouta, nebo se mohlo, samozřejmě řádně obaleno molitanovými chrániči a helmami, poprat jako policisté a demonstranti.

bro

Cizinecká policie předvedla dopadení pachatele služebním psem. Foto: gdo

Velký zájem u nich vzbudily ukázky psovodů a policejních psů při vyhledávání podezřelých osob a jejich dopadení při útěku, a německé policejní motocykly, které na požádání houkaly a blikaly ostošest. Cizinecká policie využila této příležitosti k tomu, aby děti blíže seznámila se svým zařízením, které po vstupu do Schengenského prostoru bude více aktuální. Děti tak na vlastní oči viděly v republice zatím jediný exemplář takzvaného Schengenbusu i s jeho výbavou, určenou k odhalování všech padělků, ať již peněz, dokladů, cestovních pasů, ale i vysvědčení a žákovských knížek. Seznámily se i s činností termovize při vyhledávání osob ukrytých nebo ztracených kdekoliv v terénu.
Rumburští hasiči předvedli malým zvědavcům, co všechno se skrývá pod červenými plechy požárního vozidla a jak se se vším zachází.
Informační letáky, suvenýry a omalovánky s bezpečnostní tématikou rozdávali dětem němečtí policisté, což se pro organizátory branného dne stalo inspirací pro příští ročník. Podaří-li se sehnat potřebné finance, chtěli by podobnými materiály na rumburské děti preventivně působit již v příštím roce.
Mnozí dospělí si určitě pamatují na nudné branné dny ze svého dětství, kdy se v pláštěnkách, igelitových pytlících na rukou a nohou a v plynových maskách procházeli v „jako zamořeném“ prostoru. Branný den pro rumburské děti určitě nudný není. To, co na Strážném vrchu mohly vidět a poznat, je natolik zaujalo, že zde bylo více klidu a ticha než ve škole. A potěšeni byli i všichni dospělí.
Hlavní organizátor celé akce Otto Zei-sel se netají tím, že dát dohromady na jedno dopoledne tolik policejních a záchranných složek najednou je velice náročné. Přesto ho to od dalších plánů neodrazuje: „Chtěli bychom tuto akci organizovat každý rok, protože prevence se pořád vyplatí víc, než likvidace škod. Navíc bychom chtěli příště pozvat i všechny rumburské středoškoláky, protože i pro ně je tady toho spousta k vidění a k poznání. Před odjezdem na prázdniny si tak děti zopakují, jak si chránit zdraví a život, ale i to, jak pomoci druhému v nouzi. A přinejmenším si zopakují všechna tísňová telefonní čísla, což by měli udělat i mnozí dospělí, protože i tak tím mohou někomu zachránit život,“ zdůrazňuje Otto Zeisel.

Tisk Tisk | E-mail E-mail