Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburský komorní orchestr vystoupil netradičně v kostele sv. Vavřince

Dle mnoholeté tradice uspořádal Rumburský komorní orchestr svůj letní koncert pod vedením p. učitele Miroslava Lošťáka tak jako vždy na počátku každého léta. Tentokráte došlo k porušení tradičního zvyku a místo auly gymnázia vystoupil soubor v kostele sv. Vavřince v Loretě, která slaví 300 let od svého vzniku. Na počest tohoto výročí byla zvolena hudba autorů ze Šluknovského výběžku – Johana Christopha Kridela z Rumburku (1672 -1733), Josepha Schuberta z Varnsdorfu (1757 – 1823), Reinholda W. Kuhnela ze Šluknova (1859 – 1922). Závěr koncertu tvořil výběr skladeb význačného českého hudebníka Jana Václava Stamice, který valnou část svého života (1717 – 1757) strávil v Mann-heimu. Byl tedy zvolen průřez třísetletou hudební historií, který dokazuje, že již mnoho let před W. A. Mozartem byla vytvářena krásná hudba, která i v dnešní době dokáže potěšit kulturního posluchače.
Orchestr složený převážně ze současných a bývalých žáků a přátel M. Lošťáka vystoupil v optimálním obsazení a podal jeden ze svých nejlepších výkonů. Pro dlouhodobou vysokou uměleckou úroveň byl RKO pozván na celostátní „Festival komorních orchestrů“ do Kolína, který se bude konat na jaře příštího roku. V této době orchestr oslaví 45 let své činnosti.
V souvislosti s posledním koncertem v Loretě je nutno zmínit vystoupení žáků – mladých houslistů – ze třídy M. Losťáka, které proběhlo 25. června v aule hudební školy. Koncertu se zúčastnili žáci od začínajících až po ty nejvyspělejší. V závěru vynikla Jitka Slaninová se skladbou Perpetuum Mobile od vynikajícího houslisty Julia Možiho a Tomáš Mahnel s foxtrotem Veselé housle od Rudi Rischbecka. Proč tato zmínka? Úzce totiž souvisí s koncertem v Loretě, kteří již tito houslisté absolvovali coby nejmladší členové RKO. Jsou to pokračovatelé a nositelé tradice tohoto tělesa v budoucnosti.
Bylo-li vystoupení RKO dokonalé, přece něco malého chybělo. Stálí návštěvníci a pamětníci p. profesora Vtípila a jeho dcery, bývalé ředitelky DK paní Menšíkové, byli zvyklí na jejich úvodní slova. Tento úvod a seznámení s historickými údaji o výše zmíněných autorech a tím i jejich přiblížení posluchačům chyběl!
Také je nedůstojné, že si členové orchestru působícího téměř 45 let musí nosit vlastní pultíky (každý pes, jiná ves) na každé vystoupení. Bohužel se dosud nenašla položka v rozpočtu nebo sponzor, který by oněch 15 pultíků (stejných) pro akce reprezentující jak kulturu města Rumburku, tak domu kultury, zakoupil. Věříme, že i tento nedostatek bude brzy napraven a že i dům kultury projeví o činnost tohoto souboru větší zájem.

Tisk Tisk | E-mail E-mail