Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovsko již zasáhl digitální televizní signál

Další milion diváků může již od neděle 1. července 2007 sledovat digitální televizi prostřednictvím klasické televizní antény. Česká televize, TV Nova a Český rozhlas zahájily prostřednictvím sítě Českých radiokomunikací řádné digitální vysílání v severních Čechách. Co to je digitální příjem, jak ho naladit a co je k jeho příjmu potřeba zodpoví několik uveřejněných odpovědí na nejčastější otázky.
Jaké programy a odkud budou  digitálně vysílat?
Digitální vysílání odstartuje z vysílače Buková hora u Ústí nad Labem na kanálu 58 (770 MHz). Tato digitální síť bude obsahovat televizní programy ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, ČT 24, TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha/ČRo 6, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Rádio Wave, Rádio Česko, ČRo D-dur a ČRo Leonardo.
Technické detaily naleznete na adrese http://www.digizone.cz/texty/multiplex-a/.

Kde všude naladím digitální  vysílání?
Signál z Bukové hory pokrývá téměř celý Ústecký kraj, ale také významnou část Libereckého a Středočeského kraje a zasahuje až do Prahy. Podrobnou mapu pokrytí najdete na adrese http://www.digizone.cz/texty/sit-a-pokryti-usti-nad-labem/.

Proč digitálně nevysílá Prima?
Televize Prima není součástí takzvaného multiplexu A, který provozují České radiokomunikace a který za-hájí vysílání z Bukové hory. Digitální signál televize Prima zprostředkovává v Praze a části středních Čech tzv. multiplex B. Jeho rozšíření do dalších lokalit včetně severních Čech záleží na dohodě TV Prima, dalších programů v tomto multiplexu a provozovatele této vysílací sítě.

Musí se za digitální příjem platit?  Nemusí. Zemské digitální vysílání z Bukové hory je zdarma, stejně jako dosavadní příjem analogové televize.
Jediným výdajem je koupě digitálního přijímače, tzv. set-top-boxu.

Co potřebuji pro příjem  digitální televize?
Nejjednodušší cestou pro příjem digitálního signálu je koupě set-top-boxu, tedy přístroje, jenž je podobný DVD přehrávači a zapojuje se mezi televizor a televizní anténu. Set-top-box převádí digitální signál do podoby, která je čitelná pro analogovou televizi. Přístroje nabízí většina prodejců televizní techniky, koupit je lze také prostřednictvím internetového obchodu na serveru DigiZone.cz. Základní cena se pohybuje kolem 1.500 korun.

Jak zprovoznit a naladit  set-top-box?
Digitální přijímač stačí propojit mezi televizorem a anténou (podrobnosti naleznete v návodu k set-top-boxu, většinou se k tomu používají kabely SCART) a následně set-top-box zapojit do elektrické sítě. Po zapnutí televizoru a set-top-boxu spusťte dálkovým ovladačem k set-top-boxu automatické ladění. To vám samo vyhledá a uloží dostupné digitální programy, které si pak můžete přeuložit podle vlastní potřeby.

Na co si mám dát pozor při  výběru set-top-boxu?
Největším problémem u digitálních přijímačů bývá zvládání češtiny u textových informací. Digitální vysílání totiž umožňuje u každé televizní i rozhlasové stanice sledovat teletext, ale také takzvaného elektronického programového průvodce, tedy přehled televizního programu na týden dopředu včetně krátkých textů k jednotlivým pořadům. Některé set-top-boxy ale nezvládají českou diakritiku a některá česká písmena nahrazují jinými znaky. Proto doporučujeme kupovat set- -top-boxy označené pečetí kvality Umí dobře česky.

Mohu sledovat digitální  i analogovou televizi najednou?
Ano. Společně se set-top-boxem di-vák dostane i zvláštní dálkový ovladač pro tento přístroj. Ve chvíli, kdy bude chtít sledovat digitální programy, zapne set-top-box a přepíná dálkovým ovladačem k tomuto přístroji. Pokud naopak bude chtít sledovat analogové programy, tedy především Primu, stačí set-top-box vypnout a dále přepínat dálkovým ovladačem pro analogový televizor.

Kdy skončí analogové vysílání  v severních Čechách?
Termín vypnutí analogového vysílání z Bukové hory zatím nebyl stanoven.
Nestane se tak ale dříve než 1. ledna 2008. Závazný termín záleží na dohodě České televize a TV Nova s Českým telekomunikačním úřadem.

Proč bych měl sledovat  televizi digitálně?
Digitální televize nabízí větší programovou nabídku, konkrétně v severních Čechách dva nové televizní programy (sportovní ČT 4 Sport a zpravodajský ČT 24) a čtyři nové rozhlasové stanice (ČRo 4 – Rádio Wave pro mladé, zpravodajské Rádio Česko, vážnou hudbu na ČRo D-dur a populárně-vědecký ČRo Leonardo). Digitální signál také umožní sledovat televizi pozemně v místech, kde je problém s analogovým příjmem. Tento problém nastane koncem července 2007 v několika lokalitách Ústeckého a Libereckého kraje spuštěním silných digitálních vysílačů z Německa. Rušeny budou zejména menší vysílače a dokrývače pro konkrétní města a obce. Proto se vyplatí včas přejít na digitální příjem televize. Seznam rušených míst zveřejní server DigiZone.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail