Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ve Starých Křečanech uvažují o založení losích farem

Člen Rady Ústeckého kraje Antonín Terber navštívil 18. července 2007 ve švédské obci Orrviken ekofarmu Moose Garden, zabývající se chovem losů.
Na služební cestě ho doprovázeli starosta obce Staré Křečany Martin Mänzel, ekonomická referentka obce Staré Křečany Libuše Hlinková a ředitelka EQUIPARK o.p.s. Svinčice Ivana Staňková. „Diskutovali jsme s majitelem ekofarmy panem Sune Häggmarkem o možnosti chovu losů v některých oblastech Ústeckého kraje. Podrobně jsme se vyptali na ekonomické, veterinární i technické podmínky pro její založení. I když se to moc neví, přírodní i klimatické podmínky některých oblastí Ústeckého kraje jsou podmínkám v Orrvikenu značně podobné,“ konstatoval Antonín Terber. Česká delegace se na místě dozvěděla, že ekofarma produkuje losí mléko, mléčné výrobky a dále vyrábí papír z losích exkrementů. Tento papír je 100% ekologicky čistým výrobkem, který je pro svou výjimečnost vyhledávaným artiklem a farma jej s úspěchem vyváží do zahraničí.
„Orrvikenská farma už pomáhala zakládat chov losů v Polsku a podobný zájem, jako jsme projevili my, mají farmáři ze Skotska,“objasnil Antonín Terber. Jedním ze závěrů návštěvy české delegace ve Švédsku je pozvání pana Sune Häggmarka do Ústeckého kraje v průběhu podzimu tohoto roku, který přijede posoudit reálné podmínky pro chov losů u nás.

Tisk Tisk | E-mail E-mail