Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vilémovská pouť, událost šluknovského léta

Tradice Vilémovské poutě sahá hluboko do historie. Vznikla na základě pověsti o zázračném uzdravení dcery místního sedláka vodou z pramene, o jehož léčivé moci jí pověděli dva andělé, kteří se jí zjevili na pastvě 19. října 1646. Pověst o léčivém pramenu ve Vilémově se brzy rozšířila, a proto i vrchnost z Lipové, na jejímž panství se nacházel, o něj pečovala. V roce 1713 nad ním byla postavena výklenková kaple s reliéfem piety. V následujících letech (1728 – 1732) nechal nový majitel panství Lipová, hrabě Leopold Salm-Reifferscheidt, postavit vedle pramene kostelík s rodovou hrobkou.
Kostel je zasvěcen „Nanebevzetí Panny Marie“, tento církevní svátek připadá na 15. srpna. A proto se každým rokem volí termín poutě s ohledem na tento svátek. Před druhou světovou válkou pouť trvala osm dní. Přímo kultovní poutí bývala, řečeno dnešní terminologií, pro Lužické Srby z okolí Budyšína, kteří na ni docházeli v dlouhých procesích. Dnes již pouť trvá jen tři dny, ale stejně je tímto raritou ve Šluknovském výběžku. Za tu dlouhou dobu konání si získala velkou popularitu v celém regionu, loni ji navštívily více jak tři tisíce lidí. Vrcholem církevní části poutě je velká mše svatá, která se bude konat v neděli 19. srpna od 16.00 hodin, kde vystoupí místní pěvecký sbor.
Pořadatelem civilní části poutě je obec, konkrétně její kulturní komise, která se snaží program každý rok obměnit a doplnit něčím zajímavým. Doufám, že se nám to vzhledem k omezeným financím z obecního rozpočtu povedlo i letos.

Tisk Tisk | E-mail E-mail