Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Do rumburské lorety se vrátila slavnost Porciunkule

Slavnost Porciunkule se po deseti letech vrátila do rumburské Lorety. Pouť k Panně Marii Andělské z Porciunkule se uskutečnila v sobotu 4. 8. 2007 od 10 do 17 hodin v loretánském areálu. Vzácným hostem slavnosti a hlavním celebrantem mše svaté v kostele sv. Vavřince v Rumburku se stal provinciál Řádu menších bratří kapucínů P. Jozef Timko. Slavnost byla součástí oslav třístého výročí vysvěcení a dostavby rumburské loretánské kaple. Půlroční oslavy, které vyvrcholí v sobotu 15. září 2007 Loretánskými slavnostmi, pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk pod záštitou města Rumburk, Biskupství litoměřického a Ministerstva kultury ČR.
Slavnost Porciunkule má v rumburské Loretě staletou tradici, naposledy se v Rumburku slavila v roce 1997. Členové řádu kapucínů, kteří téměř tři sta let, v letech 1683-1950, spravovali rum-burský klášter (dnes Městská knihovna Rumburk), ji pořádali již koncem 17. století. Kvůli slavnosti Porciunkule do Rumburku každoročně přicházeli začátkem srpna věřící z oblasti severních Čech a Horní Lužice. Slavnost je tradičně spojena s mnišskými řády, které se hlásí k odkazu sv. Františka z Assisi a s možností získat plnomocné odpustky.
Dopolední program slavnosti Porciunkule v Rumburku obsáhl mši svatou v kostele sv. Vavřince, loretánské litanie a pobožnost u oltáře sv. Josefa před Svatou chýší. „V odpoledních hodinách proběhla v chóru kostela sv. Vavřince za účasti starosty města Rumburk Ing. Jaroslava Sykáčka a tří desítek návštěvníků beseda s provinciálem kapucínů páterem J. Timkem o duchovních otázkách. Hodinové pásmo renesančních a barokních skladeb posluchačům představilo Duo KM – pěvkyně Klára Brabníková a kytarista Martin Vosátka. Desítky návštěvníků spolu se senátorem Josefem Zoserem si na závěr oslav nenechaly ujít vernisáž výstavy Loretánské podzemí v Rumburku,“ shrnul průběh slavnosti páter Mgr. Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a okolí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail