Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Návštěva lámy Čhamby z kláštera Tikse v domečku Na Kopečku

Čhamba Norfail z buddhistického kláštera Tikse v indickém Ladaku přijede koncem srpna do České republiky. Poprvé byl v ČR se skupinkou mnichů, kteří v březnu 2006 sypali v Ostravě a Praze pískovou mandalu. V tomto roce budeme i my v Rumburku poctěni jeho návštěvou, a to 12. 9. 2007 v Domečku Na Kopečku od 19.00 hodin.
Tikse je jeden z největších a nejpůsobivějších klášterů centrálního Ladaku a zároveň je významnou ukázkou ladacké architektury. Byl založen roku 1430 stoupencem školy Gelugpa Šerab Zangpem. Své výjimečné postavení získal jednak díky výhodné poloze hned u silnice, a jednak kvůli nádherné výrazné siluetě, kterou vytvářejí jednotlivé domky kláštera, pravidelně rozeseté po skalnatém kopci.
Mladí mníšci se zde moderním stylem vzdělávají, mají i počítač. Jsou jim předávány důležité znalosti o buddhismu, učí se zde náboženským debatám a také tibetštině, hindštině, angličtině a matematice. Mniši projdou pěti třídami, po jejichž absolvování následují tři roky studia Dharmy a buddhismu. Poté mohou odjet do velkých klášterů v jižní Indii, kde pokračují ve studiích.
Klášter Tikse obývá více než 100 řádových mnichů a 45 mníšků navštěvujících klášterní školu. Mnoho z nich přišlo do kláštera koncem roku 2006.
Devět malých mníšků ve věku kolem šesti let pochází z velmi chudých rodin ze vzdálené a velmi těžce dostupné himalájské oblasti zvané Zanskar.
Pokud vás zaujal krátký úvod o tom, co Domeček nabízí v září, přijďte i vy na besedu doplněnou promítáním z himalajského Ladaku.

Tisk Tisk | E-mail E-mail