Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pahorkáč je jako dobrý guláš – musí se dojíst do posledního sousta

Během druhého srpnového víkendu se v Rumburku pod rozhlednou Dýmník opět sešly stovky přívrženců cyklistiky, ať již pojízdných nebo okukovacích, aby si vychutnaly další dvě povedené akce v režii Pavla Brabce a Lukáše Jirkovského – cyklistický maratón Pahorkáč, osmý závod již osmého ročníku cyklistického seriálu Kellys Peklo severu, a GT North freestyle camp, dvoudenní závody na rampách BMX+MTB za účasti předních českých jezdců v čele s Jardou Spěšným alias Spacemanem.
Tento MTB maratón šluknovskou pahorkatinou je určen široké sportující veřejnosti, včetně dětí, pro které byl připraven XC závod.
Na start závodu dlouhého 72 km s pře-výšením 1200 m se letos postavilo přes 180 závodníků. Na trase, která z osmdesáti procent vede přírodním terénem, byly připraveny tři občerstvovací stanice – ve Šluknově, na Tanečnici a v Brtníkách. Kromě energetických nápojů zde závodníci mohli doplnit síly pomocí banánů, melounů, energetických tyčinek, ale třeba i chlebem se sádlem. Nejchutnější občerstvení, kvůli kterému stálo za to dorazit do cíle třeba i s kolem v zubech, čekalo na bikery na Dýmníku, a to výborný gulášek, studené pivo a lahodný štrúdl.
Všichni, kteří o tomto víkendu na Pahorkáč zavítali, si mohli pochvalovat přátelskou a rodinnou atmosféru, která na Dýmníku panovala. Nejen závodníci, ale i návštěvníci byli hýčkáni s náležitou péčí – dobrého jídla, pití a zábavy bylo přehršel. Na oplátku ale museli závodníci dodržet přísné poky-ny pořadatelů, jinak se vystavovali nemilosrdným postihům. Jednou z podmínek bylo například absolvování cca 150metrového úseku pod vrcholem Tanečnice pěšky z důvodu ochrany přírody v CHKO Labské pískovce. Závodník, který by toto nařízení neuposlechl, by byl ze závodu vyloučen, stejně jako ten, kdo by odhazoval odpadky mimo zónu u občerstvovacích stanic.
Podle přímých účastníků byl letošní závod opět velice náročný. Kopcovitý terén Šluknovska dával mnohým zabrat a mnoho z nich dojelo do cíle zkrouceno křečemi v břiše i v nohách.
Jako první přetrhl cílovou pásku Florian Schon (na fotografii), který závod zvládl v obdivuhodném čase 2:41,28 a překonal tím o 10 s loňský traťový rekord.

cyklista

Součástí péče o závodníky byla kromě občerstvení i volná vstupenka do rumburského bazénu, ale mnozí dali přednost studené sprše z hadic a raději zůstali v příjemném prostředí na Dýmníku a oddávali se následným radovánkám až do pozdních nočních hodin. K tomu jim vyhrávaly kapely Hustej Wimpy, Magma hotel, Standartní kompot a Höllearbaits. Zájem byl i o vyprávění Honzy Kopky o jeho účasti a vítězství na aljašském Iditarod Trail Invitational, své příznivce (a bylo jich dost) měl i pivní stan – hojně zásobený pivem Konrád. Velkou radost přítomným udělala bohatá tombola, za kterou by se nemusely stydět ani závody větších proporcí, než byl Pahorkáč.
Vzhledem k tomu, že firma Pavla Brabce slaví letos patnáctiny, rozhazovaly se dárky do davů gratulantů, a tak si každý, kdo se na letošní Pahorkáč vypravil, přišel na své.
Pahorkáč si rok od roku získává stále více příznivců a obdivovatelů, kterým nejde jen o to zajezdit si a poměřit si síly. Chtějí prostě prožít jeden mimořádný srpnový víkend mezi partou do-brých a pohodových přátel. Za všechny uveďme názory dvou přímých účastníků letošního Pahorkáče 2007.
Lukáš Marek, který dojel na perfektním 11. místě, o této akci řekl: „Pahorkáč je jako guláš v cíli – člověk se na něj těší, hned začne hltat, pak vychutnávat všechny chutě a nakonec zvolní a dojí do posledního sousta.“
Jeho slova podtrhl Martin Bali-Jenčík: „Hlavními artefakty celého dne bylo ježdění a skákání na kole, zdravá soutěživost, rodinná atmosféra, perfektní zázemí a organizace, bohatý sportovní, kulturní, kulinářský a pitný program a hlavně hodně zábavy a pohody. Za všechno v dobrém slova smyslu může Pavel Brabec (velký cyklista a pohodář, cestovatel po světě, majitel cyklokrámu a pořadatel závodů), Lukáš Jirkovský (závodník výhradně z kopce dolů, mj. letos stříbrný na MČR ve sjezdu horských kol kategorie Open), armáda dobrovolných pomocníků a v neposlední řadě pohodové publikum. Za to jim patří dík. Příští rok nashledanou v lese, tedy Rumburku!“
Víc není co dodat.

Tisk Tisk | E-mail E-mail