Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk se vrátil o pár století zpět

Ve zcela jedinečném, a to historickém duchu probíhaly během druhé srpnové soboty na Lužickém náměstí již třetí Slavnosti města Rumburk. Ty byly zahájeny velkolepým historickým průvodem, který se vydal za doprovodu bubnů z náměstí na pěší zónu a pak zpátky, aby přilákal k oslavám co nejvíce zvědavců. Průvod tvořili členové Řádu černých rytířů, nechyběly však ani v dobových kostýmech naparáděné mladé ženy, panny a panoši. Krok průvodu určovali bubeníci, jejichž hudební produkce nešla přeslechnout po celém centru města, rytíři si nenechali ujít příležitost, aby se pochlubili svými dovednostmi a znalostí středověkých bojových umění.
Lužické náměstí vítalo návštěvníky mo-hutnými hradbami a vstupní palisáda zvala k návštěvě krámků a obchůdků s výhradně historickým zbožím. Středobodem historického městečka byla dobová hospoda, která do pozdních nočních hodin nabízela tradiční středověká jídla a nápoje. Stánků bylo v malém městečku víc než dost. Jistě si návštěvník nemohl stěžovat na hlad a žízeň. Celou středověkou atmosféru umocňoval tábor Řádu černých rytířů svými stany, výstavou výzbroje a vařením lahodných jídel v kotlících nad ohněm.
Zábavný program slavností zahájil starosta Ing. J. Sykáček symbolickým otevřením města pro veselí a prodej, krátkým připomenutím historických dat a především předáním klíče od městských hradeb nejvyššímu představiteli Řádu černých rytířů, aby tak bylo zajištěno střežení bezpečnosti a klidu rumburských občanů.
Výčet jednotlivých vystoupení a doprovodných programů by byl asi velmi zdlouhavý. Důležité bylo, že se návštěvník během celého dne dobře bavil, že měl co jíst a pít, že se nechal strhnou přátelskou atmosférou, vůní historie a představou toho, jak se naši předci bavili a jak žili. Celé slavnosti opravdu doprovázel historický duch a středověký ráz. Pořadatelé se snažili, aby na slavnostech bylo komerčních záležitostí co nejméně.
Závěru celého dne dominovala ohňová show, která svou mystičností zaujala nejednoho návštěvníka. Pyrotechnické efekty na konci posledního vystoupení Řádu černých rytířů byly pomyslnou třešničkou na dortu celých Slavností města Rumburk 2007. Věříme, že každý návštěvník tohoto dne zde nalezl něco, co ho zaujalo či pobavilo. Počet rozdaných harmonogramů slavností na Lužickém náměstí, který se vyšplhal až na 700 výtisků, a zájem o tradiční přivítání u hradeb pomyslného městečka chlebem a solí tomu nasvědčují. Doufejme, že 3. ročník slavností města byl zajímavý a zábavný pro co nejširší veřejnost našeho hezkého městečka a okolí.

slavnosti_0

Slavnosti města Rumburk 2007 zahájil průvod krásných dam a ztepilých členů Řádu černých rytířů. Foto: J. Stejskal

Tisk Tisk | E-mail E-mail