Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Společná výstava obrazů umělců z Horní Lužice a z Čech

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy obrazů umělců z Horní Lužice a z občanského sdružení Spolu z Ústí nad Labem, která proběhne v sobotu 8. září od 15.00 hod.v domečku Na Kopečku.
Impulsem k výstavě i jejím tématem je 550leté výročí založení Jednoty bratrské, protestantské církve, která vznikla v napjatých časech české reformace, a také hromadné útěky jejích členů po bitvě na Bílé hoře (8. 11. 1620), kdy čelili pronásledování ze strany katolické církve a vládnoucích Habsburků.
Tato emigrace směřovala do zemí, kde mohli svobodně vyznávat svoji víru, a to především do sousedního Saska.
Tam Čeští bratři, jak si příslušníci Jednoty bratrské říkali, našli útočiště na panství knížete Mikuláše z Zinzen-dorfu, který jim roku 1722 dovolil, aby si na jeho statcích nedaleko Žitavy založili vlastní obec. A tak roku 1727 vznikl Ochranov (Herrnhut – od „hü-ten“ – pást, chránit; tedy: ochrana Páně) a v něm Obnovená Jednota bratrská ochranovská. S těmito událostmi je úzce spojené i jméno Jana Amose Komenského, posledního biskupa staré Jednoty bratrské, který během třicetileté války roku 1628 musel také opustit svou vlast a uchýlit se do emigrace.
Zemřel 15. 11. 1670 a byl pochován v Naardenu v Holandsku.
K přípravě výstavy se setkalo a pracovalo 12 umělců v Herrnhutu a v Doksanech a na místech historicky spjatých s Jednotou bratrskou v Čechách, třeba v Mladé Boleslavi, kde studo-vali historii a vytvářeli první nákresy.
Před otevřením výstavy v Herrnhutu v Kunstbahnhofu zde strávili čeští umělci spolu se svými německými kolegy dva dny. „Malé, ale pěkné městečko Herrnhut se nám velice líbilo a těšíme se na další dobré kontakty s lidmi z Kunstbahnhofu a kolegy malíři,“ řekl Karel Kita, předseda české skupiny umělců.
Projekt k 550letému výročí Jednoty bratrské je podporován Česko-německým fondem budoucnosti a Ochranovskou nadací Abraham-Düringer-Stiftung.

V domečku Na Kopečku lze ve dnech po vernisáži výstavu navštívit vždy během otvírací doby čajovny & kavárny „Na Kopečku“ (středa – sobota 14.00 až 21.00 hod).

umelci
Tisk Tisk | E-mail E-mail