Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Loreta oslavila v sobotu 15. září 2007 tři sta let od vysvěcení a dostavby

Rumburk 16. 9. 2007 • Vzácné hosty, plno kvalitní hudby a rozmanitý doprovodný program nabídl v sobotu 15. 9. 2007 loretánský areál v Rumburku.
Loretánskými slavnostmi vyvrcholily celoroční oslavy 300. výročí vysvěcení a dostavby zdejší loretánské kaple.
Slavnosti zahájila ve Svaté chýši mše svatá celebrovaná kapucínským knězem, páterem Markem, rektorem pražské Lorety. Duchovním vyvrcholením Loretánských slavností byla nedělní mše svatá v (klášterním) kostele celebrovaná litoměřickým biskupem Mons. Pavlem Posádem. Loretánské slavnosti uspořádala Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za podpory Města Rumburk a Ministerstva kultury ČR v rámci Dnů kulturního dědictví (EHD). Vyvrcholení oslav proběhlo pod záštitou Biskupství litoměřického, Města Rumburk a Ministerstva kultury ČR.
Slavnostní chvíle nejvýznamnější rum-burské kulturní památky a nejsevernější loretánské kaple v Evropě doprovodil jako před třemi sty lety hudební doprovod. „Hudbou ožilo nádvoří před Svatou chýší, postranní loretánské dvorky i někdejší klášterní zahrada (nyní Park Rumburské vzpoury). Pozvání přijaly dětské sbory z místních základních a středních škol i skupina historické hudby Al fianco. K vidění byly např. pohádky pro děti, vernisáže výstav »Historie Lorety v Rumburku (1707-2007)« a »Podmalby na skle Báry Štísové«,“ shrnul program páter Mgr. Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a okolí. Návštěvníci si mohli odnést pamětní minci, speciálně raženou při této příležitosti, nebo si zakoupit výrobek chráněných dílen a Ústavů sociální péče ze Šluknovska. „Vůbec poprvé byly veřejnosti představeny vzácné bohoslužebné předměty či šaty Černé Matky Boží Loretánské. Návštěvníci mohli nahlédnout do jinak nepřístupného kapucínského chóru, jediného prostoru v někdejším kapucínském konventu, v němž se dochoval původní mobiliář,“ připomněla průvodkyně Barbora Hildebrandtová.
V Parku Rumburské vzpoury proběhl doprovodný program, který zahrnoval soutěže pro děti, projížďky na koni, ukázky dravých ptáků, nízké lanové aktivity atd. V odpoledním hudebním bloku vystoupil Arzenal band Petra Zelenky, skupina Headline z Děčína a Čtyřlístek z Rumburku. Velký aplaus sklidila hranicko-pražská skupina November 2nd se zpěvačkou Sašou Langošovou, autorkou hudby a textů.
Tečkou za sobotním programem bylo vystoupení souboru Šenováček z Velkého Šenova v kostele sv. Vavřince.
Vstupné na Loretánské slavnosti bylo dobrovolné, vybrané příspěvky budou použity na pokračující obnovu barokní památky. Ta je už desátým rokem hrazena z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR, prostředků Děkanství Rumburk a od roku 2007 Města Rumburk.
Slavnostní vysvěcení před třemi sty lety pozdržel vpád švédských vojáků.
Stanovené datum vysvěcení loretánské kaple v Rumburku muselo být kvůli průchodu osmi regimentů švédského vojska městem o týden odloženo. Sláva se tak nekonala na svátek Narození Panny Marie 8. 9. 1707, ale až 15. 9. 1707. „Obřad vysvěcení loretánské kaple byl spojen s procesním přenesením sochy Černé Matky Boží Loretánské z kapucínského kostela sv. Vavřince do Svaté chýše. Kromě mnoha tisíců prostých věřících se slavnosti zúčastnilo šest děkanů a tři hudebně – pěvecké soubory, které šly s tympány a trubka-mi náměstím až k loretě. Vlastní svěcení provedl kapucínský oficiál P. Tobias Hübner,“ zjistila z archivních materiálů autorka monografie o rumburské loretě Mgr. Natalie Belisová.
Závěrem poděkování i povzdechnutí.
Přes nabitý program a krásné počasí babího léta si cestu do rumburské lorety mohlo najít více návštěvníků města, zvlášť, když řada z nich stále netuší, jaký skvost ve svém městě má. Za pomoc při přípravě Loretánských slavností v Rumburku se sluší poděkovat dobrovolným i profesionálním hasičům z Rumburku, dobrovolníkům z řad středoškolských studentů, Městské knihovně Rumburk, Domu dětí a mládeže Rumburk, Salesiánskému středisku mládeže Rumburk – Jiříkov, Salesiánskému středisku mládeže Teplice, Stanici pro handicapovaná zvířata při Střední lesnické škole ve Šluknově a dalším organizacím.

loreta2_0
Tisk Tisk | E-mail E-mail