Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Čím topíme a co dýcháme

Začala topná sezóna, ceny plynu, uhlí a dřeva zvolna stoupají, a tak se někteří z nás poohlížejí po jiném palivu.
Hořlavých materiálů je přece spousta. Málokdo si však uvědomí, jaká rizika to přináší.
Spalovat igelitové tašky a sáčky, PET lahve, kelímky od jogurtu a další plasty se podobá pomalé sebevraždě. Při hoření plastů vznikají totiž jedovaté a silně karcinogenní látky (sloučeniny na bázi fosgenu, dioxiny a podobně), které zamořují celý dům a blízké okolí. Jejich vdechování způsobuje poškození plic, rakovinu, v silnějších dávkách i akutní otravu. V každém domě, kde se pravidelně spalují plasty, bychom naměřili silně zvýšené koncentrace dioxinů. Hořící roztavené plasty navíc poškozují kotel a kouřovod.
Málo se také ví, že podobné účinky má i spalování dřevotřísky, laminovaných desek, umakartu a některých dalších stavebních či nábytkářských materiálů. Ty totiž rovněž obsahují různé plasty (například jsou lepeny syntetickou pryskyřicí nebo nějakým plastem potaženy).
Spalovat v kotli jiné látky než výrobcem kotle určené palivo je přestupek proti zákonu na ochranu ovzduší a fyzické osobě za to může být udělena pokuta až do výše 10000,- Kč. Hlavně ale kvůli několika ušetřeným stovkám poškozujete zdraví své rodiny i sousedů.

Tisk Tisk | E-mail E-mail