Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hudební slavnosti tří zemí se zúčastnila ZUŠ Rumburk

Mezinárodní hudební škola Musica Via Regia v německém Görlitzu založená paní Ljudmilou Büchner slaví páté výročí. Slavnostního koncertu v görlitzském Ständehausu se 6. října zúčastnili i přátelé z okolních zemí, z Polska přijeli žáci a učitelé z Jelení Gory, Českou republiku reprezentovali jejich přátelé ze ZUŠ v Rumburku.
Na programu koncertu byly skladby, které adepti hudebního umění nastudovali již na letním workshopu v Seif-hennersdorfu. Z našich interpretů se představili sourozenci Zuzana a Tomáš Vlasákovi se spolužačkou Kateřinou Šubrtovou a ze SRN Christian Hassa, kteří předvedli kvartet zobcových fléten skladatele Jana Hanuše. V programu vystoupila i nejmladší účastnice, teprve devítiletá Martina Vinšová z Rumburku, která spolu s Katarzynou Mielniczyn (PL) a Nhat Tuanem Le (SRN) zahrála Gavotu od Cornelia Gurlitta. V dalším mezinárodním obsazení společně s Davidem Adamikem (SRN) a Katarzynou Mielniczyn (PL) předvedli Galopp skladatele Güntera Bialase.
Publikum görlitzského Ständehausu částečně tvořili obyvatelé pečovatelského domu, kteří nadšeně aplaudovali hudebním výkonům mladých umělců, někdy již v průběhu skladeb. Setkání nejmladší a nejstarší generace bylo dojemné.
Tato setkání prohlubují nejen zájem o hudbu, ale důležitou rolí je i prohlubování jazykových znalostí dětí a odstraňování antagonismů, které jsou dědictvím naší společné historie.
Příští setkání připravují Poláci na únor 2008. Největším problémem je však financování podobných akcí. Vedení polské školy se snaží dosáhnout na fondy EU, s nimiž počítají na pořádání mezinárodních vystoupení a na rozvoj školy. Otázkou zůstává, jak se k těmto možnostem a nabízeným příležitostem postavíme u nás? Proč nevyužít finanční zdroje EU pro reciproční přehlídku mladých hudebníků v Rumburku nebo jeho okolí? Najde se ve vedení ZUŠ nebo u zřizovatele někdo, kdo pozvedne vhozenou rukavici a sehne se pro peníze z fondů EU, které leží nadosah, nebo zůstaneme ve stínu svých podstatně aktivnějších sousedů a budeme jim závidět jejich nástrojové vybavení a zařízení školy?

koncert

Kvarteto zobcových fléten: zleva Zuzana Vlasáková, Kateřina Šubrtová, Christian Hassa a Tomáš Vlasák.

Tisk Tisk | E-mail E-mail