Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Co Šluknovsku dal a vzal rok 2007

Uplynul další rok a my jen v úžasu zíráme, jak rychlým tempem jsme prolétli posledními dvanácti měsíci. Bilancujeme, co všechno jsme v posledním roce získali, co všechno ztratili, počítáme šrámy a boule. Vzpomínáme na nesplněná předsevzetí, přání a touhy a slibujeme si, že letos to bude lepší.
Nehodnotíme ale jen své osobní životy, ale i životy měst a míst, ve kterých žijeme. Ohlédněme se tedy zpátky a posuďme, co všechno přinesl, dal a vzal rok 2007 Šluknovskému výběžku.

Leden
V lednu zacloumala Šluknovským výběžkem větrná smršť o síle orkánu.
Stalo se tak 18. ledna v noci. Stovky domácností zůstaly bez elektrické energie, zejména v Jiřetíně pod Jedlovou, Horním Jindřichově a na Srážném vrchu v Rumburku. V Rumburku a v Krásné Lípě napáchaly největší škody padající stromy na místních hřbitovech, Krásná Lípa zaplakala nad zničeným lesoparkem a nafukovací halou.
František Josef Kinský stáhl svou žalobu proti Krásné Lípě, v níž se domáhal navrácení majetku, který je ve vlastnictví města Krásná Lípa.
Od 1. ledna zajišťuje ve Šluknovském výběžku autobusovou dopravu nový dopravce, a to ČSAD Semily a.s.
Ke konci ledna činila míra nezaměstnanosti na Šluknovsku 15,02 %.

ÚNOR
Začátkem února byly v bývalé galvanovně ve Vilémově nalezeny dvě tuny nebezpečného odpadu. Chemikálie byly uloženy v plastových, skleněných a kovových nádobách, ale i v papírových pytlích. Jednalo se především o kyseliny a jejich soli, např. H2SO4, HNO3, HCL a další. Další chemikálie byly nalezeny v laboratoři v prvním patře.
Střední lesnická škola ve Šluknově byla sloučena se střední školou sociální. Rozhodli o tom krajští radní v rámci nové koncepce středního školství Ústeckého kraje.
Poradenskému centru pro podnikatele v Krásné Lípě se podařilo získat finanční prostředky pro několikamilionový projekt krásnolipské firmy Eurometalgroup s.r.o., která tak mohla získat novou technologii na moderní laserové řezání kovu. Díky této iniciativě poradenského centra tak bylo možno ve firmě zřídit dalších patnáct pracovních míst.

BŘEZEN
Poslanec Evropského parlamentu Ing. Jaromír Kohlíček navštívil Krásnou Lípu. Jeho zájem se soustředil nejvíce na závěrečné rekonstrukční práce nového Centra služeb a na pokračující výstavbu nového Domu Českého Švýcarska na Křinickém náměstí v Krásné Lípě.
Rumburk získal ocenění „Zlatá múza Severu“ za vybudování krásného a důstojného prostředí v nově rekonstruovaném domě kultury. Ocenění městu udělila Oblastní akademie pracovníků v kultuře.
V Doubici se 31. března konaly mimořádné volby do obecního zastupitelstva na základě rozhodnutí ministra vnitra.
Listopadové volby skončily patem poté, co více jak polovina zvolených zástupců podala demisi i se všemi svými náhradníky.
Od 1. března bylo ve Varnsdorfu vytvořeno odloučené pracoviště Úřadu práce Rumburk.
Myslivci ze Šluknovského výběžku zaznamenali rozmnožení, pro naše podmínky nezvyklé psovité šelmy – psíka mývalovitého, jehož původní domovinou je Indočína.
Dívkou roku 2007 se stala Kristýna Hrubá z Jiříkova.
Akciová společnost Četrans odešla po patnácti letech své existence z Rumburku a odstěhovala se do Varnsdorfu.
Novým vlastníkem pozemků v centru města se stala společnost Real – Invest CL a.s.
Rumburk vyvěšením tibetské vlajky na své radnici vyjádřil podporu svobody Tibetu.
Dům U Martina v Brtníkách získal od Evropské komise finanční podporu ve výši 10 tisíc Eur na rekonstrukci. Dům by po rekonstrukci měl sloužit k celoročnímu pobytu dětí a mládeže, například při prázdninových táborových akcích, výletech a společensko-kulturních akcích.
Rekvalifikační kurzy komunitního centra Českého Švýcarska v Krásné Lípě ukončilo prvních 24 absolventů.
Ministr Gandalovič navštívil Šluknovsko. Seznámil se s problematikou lesního hospodářství na Šluknovsku a se stavem lesů po lednové kalamitě.
Noví ředitelé příspěvkových organizací v Rumburku převzali své funkce.
Novým ředitelem domu kultury byl jmenován Mgr. Jiří Král, ředitelem SRAS byl jmenován Radek Engl a do čela městské knihovny byla zvolena Květoslava Cándríková.

DUBEN
Slavnostní mší svatou v kostele sv. Vavřince a koncertem v ambitech rumburské lorety začaly půlroční oslavy 300 let Lorety v Rumburku.
Rada Ústeckého kraje přidělila Farnímu sboru Českobratrské církve evangelické v Rumburku dotaci 200 tisíc korun na rekonstrukci vzácných kostelních varhan.
Po dlouhých padesáti letech se do rumburské lorety, i když jen na návštěvu, vrátili kapucíni Řádu menších bratří.
Delegaci vedl provinciál Jozef Timko, nejvyšší představený řádu kapucínu, spolu s kvardiánem Kláštera kapucínů v Praze P. Josefem Gabarikem.
Gymnázium Rumburk pořádalo v dubnu na své půdě mezinárodní setkání učitelů a žáků středních škol z pěti evropských zemí.

KVĚTEN
Ve Starých Křečanech byla dokončena rekonstrukce polyfunkčního domu, ve kterém byly otevřeny nové ordinace praktického i dětského lékaře, veřejná knihovna a internetová kavárna.
V Rumburku byl 12. května odstřelen sto let starý komín v areálu bývalého měšťanského pivovaru.
5. května pořádal Rumburk Hvězdico-vou jízdu. Mezinárodní cyklistické akce se zúčastnilo téměř dvě stě účastníků z české i německé strany hranice.
Na nově zrekonstruovaný most na Pražské ulici v Rumburku se po několika letech vrátily původní sochy z 18. století – sv. Jana Nepomuckého a sv. Šebestiána.
Vernisáží svých obrazů a grafik v rumburském domě kultury oslavil krásné 70. narozeniny významný rumburský výtvarník Jan Rein.
Rumburská Základní škola Pastelka se stala členem mezinárodního svazu škol Schola, který sdružuje celkem osm základních škol (čtyři německé, tři české a jednu polskou).
Podle statistického úřadu patří Šluknovský výběžek mezi oblasti s mladší strukturou obyvatelstva. Průměrnému „výběžanovi“ je 37 let, průměrné „výběžance“ krásných čtyřicet.

ČERVEN
Mezi Mikulášovicemi a Saupsdorfem byl 1. června otevřen nový turistický hraniční přechod.
Symbolicky poslední strom (javor, Acer platanoides „esmerald Qeen“) zasadili v rekonstruovaném krásnolipské parku představitelé města v čele se starostou Alešem Linhartem, s autorem projektu Karlem Hieckem, poslancem parlamentu Igorem Ambrozkem a náměstkem hejtmana Radkem Wonkou.
7. června oznámil anonymní telefonát uložení bomby v rumburském gymnáziu. Škola byla evakuována, žádná bomba však nebyla nalezena.
Z postu ředitele Lužické nemocnice v Rumburku odstoupil Ing. Lampa.
Zájem o pozemky v průmyslové zóně v Rumburku na vybudování nové továrny určené k povrchové úpravě kovů žárovým zinkováním projevila francouzská společnost Elektropoli – Galvia spol. s r.o.
8. června byl slavnostně otevřen provoz „čajového“ domečku Na Kopečku v Rumburku.

ČERVENEC
Lužická nemocnice v Rumburku má od 1. července nového ředitele. Dozorčí rada 1. Zdravotní Rumburk a.s. jmenovala do této funkce MUDr. Radko Janouška.
Ve Šluknově byla dokončena další etapa rekonstrukce Šluknovského zámku.
Slavnostního zahájení provozu prvního patra a prohlídky zámku se jen během prvního dne zúčastnilo přes čtyři tisíce lidí.
Od 1. července funguje na Šluknovsku digitální signál, takže televizní diváci z výběžku mohou spokojeně sledovat programy České televize, TV Nova a pořady Českého rozhlasu.
Magické sedmičky (7. 7. 2007) využily desítky pověrčivých a vdavekchtivých párů k uzavření manželství. Pro svůj vstup do života si toto datum vybral i malý Ondra, který se na tři „sedmy“ narodil v rumburské nemocnici.
1. Zdravotní Rumburk a.s. změnila jméno na Lužická nemocnice a poliklinika a.s.
Míra nezaměstnanosti na Šluknovsku během půl roku značně klesla. K 30. 6. 2007 se pohybovala na 12,86 %.
20. ročník mezinárodního cyklistic-kého závodu Tour de Feminin vyhrála již popáté německá závodnice Hanka Kupfernagelová.
Při návratu z koncertu v rumburském domě kultury tragicky zahynula zpěvačka Pavla Kapitánová.
Rumburk podepsal smlouvu s firmou Elektropoli – Galvia spol. s r.o. o prodeji pozemků na průmyslové zóně za necelých osm milionů korun.

SRPEN
Rumburští nechali opravit historicky cennou kapli na městském hřbitově, kterou v květnu 2006 zničil úmyslně založený požár.
Předseda senátu Přemysl Sobotka navštívil Krásnou Lípu. Svůj program zahájil dekorováním vítězných závodnic Tour de Feminin, poté slavnostně otevřel Dům volného času – Továrnu, která byla po několika letech chátrání kvalitně zrekonstruována.
Ve Velkém Šenově byla zahájena rekonstrukce kina.
Již potřetí za sebou se v srpnu konaly Slavnosti města Rumburk.
Šluknovský výběžek již potřetí zažil spanilou jízdu 186 nejkrásnějších historických automobilů. Kolona veteránů a automobilových klenotů vyjela z kolébky německého automobilového průmyslu ve Zwickau a zamířila přes Krásnou Lípu do jedné z nejpozoruhodnějších výroben automobilů v současnosti, tzv. Skleněné manufaktury firmy Volkswagen v Drážďanech.
Stovky příznivců cyklistických kol a koleček poměřily své síly na tradiční akci Pahorkáč cyklistického seriálu Kellys Peklo severu a GT North freestyle camp.
Po deseti letech se do rumburské lorety vrátila slavnost Porciunkule. Hlavním celebrantem slavnostní mše v kostele sv. Vavřince byl provinciál Řádu menších bratří Jozef Timko.

ZÁŘÍ
Rumburská loreta oslavila 15. září tři sta let od své dostavby a vysvěcení.

ŘÍJEN
Na návštěvu Šluknovského výběžku zavítal 16. října prezident České republiky Václav Klaus s manželkou Livií.
Na jeho cestách ho doprovázel hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Václav Klaus navštívil nejdříve nejsevernější město republiky Šluknov, kde v arboretu střední lesnické školy zasadil památný strom. Dále se zastavil na Lužickém náměstí v Rumburku, kde debatoval s občany a pak zamířil do Varnsdorfu.
Jeho cesta končila v Krásné Lípě, kde slavnostně otevřel nově vybudovaný Dům Českého Švýcarska.
Rumburští se obávají vybudování zin-kovny společnosti Elektropoli – Galvia v průmyslové zóně. Protesty vrcholí podepisováním petičních archů.
Vedení Lužické nemocnice v Rumburku představilo svou vizi nové nemocnice, jejíž součástí by měla být kompletní rekonstrukce současné budovy chirurgie v ulici U Nemocnice a výstavba úplně nového chirurgického pavilonu. Interní oddělení by se mělo přestěhovat z Podhájí do areálu nemocnice U Nemocnice.

LISTOPAD
Do Krásné Lípy se nastěhovali první čeští krajánci z Kazachstánu.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně hodlá otevřít detašované pracoviště ve Varnsdorfu na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole Varnsdorf.
Studenti ze Šluknovského výběžku by tak měli možnost získat vysokoškolské vzdělání poblíž svého bydliště.
V listopadu probíhala na území Rumburku největší investiční akce Severočeské vodárenské společnosti v tomto roce v Ústeckém kraji. Díky této akci byla vybudována kmenová kanalizační stoka a kanalizační síť, která by měla odvádět odpady z téměř 1800 přípojek rumburských domácností.
Historický most na Pražské ulici v Rumburku získal ocenění Stavba roku 2007.

PROSINEC
V Rumburku se konal předvánoční dobročinný bazar, který podpořilo hvězdné herecké trio Táňa Vilhelmová, Aňa Geislerová a Peter Butka.
Ve Velkém Šenově končí v prosinci lékařská pohotovostní služba.
V souvislosti se vstupem do Schengenského prostoru došlo ve Šluknovském výběžku k reorganizaci Služby cizinecké policie.
21. prosince vstoupila Česká republika do Schengenského prostoru. Hranice mezi zeměmi byly zrušeny.

Tisk Tisk | E-mail E-mail