Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hranice po 700 letech padly, Šluknovsko slavilo decentně

Poslední zábrana mezi hranicemi Čes-ka a Německa padla se vstupem České republiky do Schengenského prostoru 21. prosince 2007.

Jiříkovští do Evropy vkročili v doprovodu svých německých sousedů. Hranice mezi příhraničními městy byla otevřena za účasti starosty Jiříkova Michala Majáka, starosty Ebersbachu Benda Noacka a starostky z Neugersdorfu Vereny Hergenröder. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnili i místostarostové i někteří členové zastupitelstva, zástupci referátu pohraniční policie ČR a Sboru dobrovolných hasičů Jiříkov, ale také desítky přihlížejících občanů z obou stran hranice.

V 8.00 hodin byla přestřižena trikolóra na hranicích Na Vyhlídce, o hodinu později na turistickém hraničním přechodu Jiříkov – Ebersbach. Starostové měst si předali v upomínku na tento den symbolický dar.

Dolnopoustevenští se svými Sebnitzkými sousedy se sešli v Schengenu až ráno 22. prosince. Na bývalém hranič-ním přechodu Sebnitz – Dolní Poustevna byl uspořádán zábavný společenský program, který podpořilo i Vládní prezidium v Drážďanech a který končil rockovým koncertem. V neděli se přátelství mezi sousedními městy utužilo při fotbalovém utkání.

Rumburští se svými německými sousedy udržují přátelské vztahy již delší dobu. Vstup do Shengenského prostoru a rušení hranic proto neslavili.

Tisk Tisk | E-mail E-mail