Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jiříkovští budou mít městskou policii

Poměrně vysoká kriminalita a zrušení služebny státní policie v Jiříkově přimělo zdejší zastupitelstvo k rozhodnutí zřídit v Jiříkově městkou policii. Již před vánočními svátky radní vybrali čtyři adepty na strážníky z řad těch, kteří se přihlásili do výběrového řízení, i když se to povedlo až napodruhé.

V prvním kole se přihlásilo třináct uchazečů, ale ani jeden nesplnil zadané podmínky, většinou z formálních důvodů. Do druhého kola se přihlásilo jedenáct lidí, z nichž čtyři uspěli.

Policie však nemůže začít fungovat ihned. Vybraní muži musí ještě projít fyzickými a psychologickými testy. Jiříkovský starosta Michal Maják však počítá s tím, že již v březnu by bezpečnost občanů a klid ve městě měli noví strážníci mít na starosti.

Jiříkov se již několik let potýká s poměrně vysokou kriminalitou, která přesahovala až za německé hranice.

Na české zloděje si stěžovali i samotní obyvatelé nedalekého Ebersbachu, kterým zloději kradli v garážích, v domech a nestyděli se sebrat i prádlo sušící se na zahradách. Němci si proto pořizovali alarmy a psy. Nebyly výjimkou ani zdi a zátarasy na silnicích, aby zabránily průjezdu kradených vozidel přes zelenou hranici.

V Jiříkově evidují policisté za rok 2007 devadesát trestných činů, nejvíce krádeží vloupáním, a to třiatřicet, běžných krádeží třiadvacet, a dokonce i tři loupeže. V Jiříkově není obvodní oddělení, ale policisté uvažují o jeho zřízení.

Zatím jezdí do Jiříkova hlídková služba z Varnsdorfu a případy řeší rumburští policisté.

Samotné zřízení městské policie bude město stát téměř 2,5 milionu korun, na jeho provoz budou muset Jiříkovští přispět ročně ze svého rozpočtu částkou 1,7 milionu korun. „Jsou to veliké peníze, které bychom uměli využít pro rozvoj a zkrášlování města. Ale zřízení městské policie je nutností a vyplatí se nám do ní investovat,“ dodává starosta Maják.

Tisk Tisk | E-mail E-mail