Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

»Cantica Bohemica«

Počátek existence tohoto mladého sboru se datuje rokem 2000. Tehdy v květnu slavil litoměřický dětský sbor Hlásek pětačtyřicetiny, na něž pozval bývalé zpěvačky a zpěváky. Z jejich iniciativy pak začala jednání s bývalým sbormistrem Hlásku PhDr. Vladimírem Frühaufem (tehdy sbormistrem dívčího sboru Máj) o tom, zda by se vedení sboru neujal. Souhlasil, a tak se v září téhož roku začalo zkoušet.
Vznikl tedy ženský komorní sbor, který zanedlouho změnil svůj název na Cantica Bohemica a 28. května 2001 se pod stejným názvem zaregistrovalo také občanské sdružení.
Ačkoli je tedy sbor co do délky činnosti velmi mladý, na hudební scéně o sobě dává velmi zřetelně vědět. Prvním velkým úspěchem byl titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži vánoční a adventní hudby Pražské Vánoce 2004, druhým možnost reprezentovat Českou republiku na festivalu Sbory Evropy 2005 v Itálii, kam jej z dvanácti českých sborů vybral profesor R. Melmuka z pražské hudební akademie.
Sbor si vede opravdu velmi dobře a zásluhu na tom má zejména PhDr. V. Frühauf. Jeho jméno je zárukou kvality, neboť tento sbormistr získal mnohá ocenění se všemi sbory, které za léta působení v oblasti sborové hudby vedl, ať už to byl již zmíněný Hlásek, nebo Dívčí sbor Máj Střední pedagogické školy v Litoměřicích.

Tisk Tisk | E-mail E-mail