Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

5. regionální knižní minitrh přinesl mnohá příjemná překvapení

Již pátým rokem se 3. listopadu konal ve Studentském centru Střelnice ve Varnsdorfu knižní minitrh, který pořádá varnsdorfská knihovna. Kromě tra-dičních vystavovatelů, se kterými mají možnost návštěvníci promluvit rok co rok, jsme se letos také setkali s některými novými nakladateli a zajímavými hosty.
Podle ředitelky knihovny Veroniky Matysové bylo jedním z nových vydavatelů nakladatelství Protis Praha, specializované na vydávání poezie.
Na minitrhu představilo nově vydávanou antologii současné lužickosrbské poezie. Také nakladatelství Bor z Liberce s sebou přivezlo nejen zajímavé knihy, ale i bývalou ředitelku Krajské vědecké knihovny Věru Vohlídalovou, která prezentovala svou knihu pojednávající o peripetiích se stavbou liberecké knihovny. Úplnou novinkou byl letos stánek lužickosrbské kultury, který nabízel propagační materiály z Lužice všem zájemcům o historii, kulturu, tradice i současnost slovanského národa Lužických Srbů.
Na návštěvníky minitrhu čekalo i další překvapení. „V přilehlém konferenčním sálku byly zdarma k rozebrání vyřazené knihy z fondu knihovny. Akce nazvaná pracovně »čtenáři čtenářům« se setkala s velkým úspěchem a snad každý si odsud odnesl to, co je jeho čtenářskému vkusu milé,“ doufá Veronika Matysová.
Romantickým zpestřením minitrhu byly dvě videoprojekce pojednávající o krásách regionu – Krajina tajemství z o.p.s. České Švýcarsko a Lužické hory Jiřího Stejskala. V odpoledních hodinách se pak objevil loupežník Karásek i s pokladem – ředitel muzea v Seifhennersdorfu Heiner Haschke osobně.
„Myslím, že minitrh splnil svůj účel, kterým je propagovat náš region, posilovat aktivity zaměřené na oblast kultury, vzdělávání, turistiku a informovat veřejnost o novinkách za uplynulý rok. Setkali se zde hosté i veřejnost z Čech, Německa i Lužice a podle ohlasů všech zúčastněných již dnes víme, že se těší opět za rok na shledanou,“ loučí se s letošním ročníkem ředitelka varnsdorfské knihovny Veronika Matysová.

Tisk Tisk | E-mail E-mail