Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krajané z Kazachstánu se stěhují do Krásné Lípy

Začátkem listopadu se do své původní vlasti vrátila další skupina krajanů z Kazachstánu.
Až z dalekého Aktjubinska (4000 kilo-metrů) se do azylového domu v Krásné Lípě přistěhovaly dvě rodiny kazašských Čechů, tedy tři dospělí a jedno dítě. Krásná Lípa se tak připojila k dalším více jak dvaceti městům v České republice, která kazašské Čechy přijala za své. Celkem se do Čech vrátí přibližně 800 osob, dnes jich je v republice již 170.
Předkové těchto Čechů odešli v polovině 19. století na východ za půdou, nejprve na Ukrajinu, pak až do Kazachstánu. Celé století žila tato komunita v izolovaném prostředí kdesi ve střední Asii. Především po roce 1945 začal být jejich život složitější, životní podmínky se komplikovaly, hospodářská situace zhoršovala. To vše postupně vyvolalo touhu po návratu do vlasti, která však mohla být naplněna až po rozpadu sovětského bloku a vytvoření nové politicko – společenské atmosféry.
V rámci programu podpory přesídlení obdrží Krásná Lípa do svého rozpočtu od ministerstva téměř tři čtvrtě milionu korun na rozvoj infrastruktury a bytového fondu města. Další prostředky pak přijdou na přímou integraci nových spoluobčanů.
Pro krajany tak bude v počátku zajištěna jazyková příprava a sociální asistence.

Tisk Tisk | E-mail E-mail