Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mandava 2007 – krásný dárek pod stromeček

Nepřehlédnutelnou obálku v cihlové barvě dostala letos každoroční publikace Kruhu přátel muzea Varnsdorf.
Již počtvrté nese název podle naší říčky: MANDAVA 2007 – Vlastivědné čtení z Varnsdorfu a Šluknovského výběžku. Zajímavosti z našeho regionu tentokrát ve sborníku publikuje téměř třicet autorů.
Mandavu vydává varnsdorfský spolek, ale tematicky zahrnuje celou oblast Šluknovského výběžku. Proto v ní nemohla chybět například stať o rumburské loretě a jejím třísetletém jubileu, kterou napsala jedna z organizátorek oslav Klára Mágrová. Není to jediný příspěvek na téma církevních památek. Kostel svaté Kateřiny v Dolním Podluží má krásná vitrážová okna, jejichž historií a symbolikou se zabývá stať J. Rybánského – připojeny jsou i jejich barevné fotografie.
V Míšeňské dolině pod Tolštejnem jsou k nalezení pozůstatky pražicích pecí, jimiž byly upravovány zde vytěžené rudy – o nich podrobně informuje M. Plekanec. Fr. Sajdl připomíná bitvu u Studence, k níž došlo před 250 lety.
Jan Štika zpracoval historii štoly sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou a zejména okolnosti jejího prvního uvedení do „turistického provozu“ v r. 1935. Muzikant a hudební badatel Igor Heinz na několika stránkách shrnuje obsah své doposud nepublikované knihy o hudební historii Šluknovska.
Osobnost před 100 lety narozeného šluknovského sochaře a řezbáře Franze Schütze přibližuje Helga Hošková.
Téměř třicetiletou historii polygrafické školy v Rumburku nastínil Svatopluk Kubeš. Další autoři se věnují pokusům o dolování uhlí na Studánce, počátkům varnsdorfského fotbalu nebo korespondenci slavného českého malíře Františka Tkadlíka, který do Varnsdorfu psal malíři J. Grussovi st. Českolipský proutkař K. Brotz seznamuje podrobně se svými měřeními na varnsdorfském Špičáku a Hrádku a doporučuje konkrétní místa ke zdravotní relaxaci. Milan Hrabal se ohlíží za čtyřicetiletou historií varnsdorfského časopisu Hlas severu, vzpomínkovými fejetony se k němu připojili i někteří pamětníci, například spisovatel a novinář Pavel Verner.
Do oddílu „Hosté“ přispěli němečtí kolegové: s V. Dudeckem se podíváme za unikátními žitavskými oltářními plátny a s G. Krockerem až do Alp na horskou chatu, kterou si (nedaleko chaty „varnsdorfské“) vystavěli nadšenci z Neugersdorfu.
A stále to není všechno, co je na dvou stech stranách sborníku Mandava 2007 ke čtení. Třeba vás budou zajímat i aktivity Kruhu přátel muzea Varnsdorf v uplynulém roce – o nich informuje připojená Ročenka KPMV.
Vydání sborníku finančně podpořily mnohé místní firmy a grantovým příspěvkem město Varnsdorf. Knížku zakoupíte např. v knihkupectví pana Kalivody na tř. 9. května. Pokud byste stáli o sborníky z předešlých let, stačí se obrátit na varnsdorfské muzeum (tel. 412 372 193, e-mail: kpmv@quick.cz).

Tisk Tisk | E-mail E-mail