Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Od ledna funguje ve Velkém Šenově nepřetržitý provoz Zdravotnické záchranné služby

Nové výjezdní stanoviště Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje bylo slavnostně otevřeno v pondělí 14. ledna ve Velkém Šenově. Tuto službu zde provozoval Ústecký kraj již dříve, stanoviště ZZS však sídlilo v prostorách soukromého subjektu a jeho provoz byl pouze dvanáctihodinový. Poté, co se záchranáři nedohodli s pronajímatelem na dalších podmínkách spolupráce a začali uvažovat o tom, že přesídlí do jiných měst, například do Šluknova, nabídlo jim město Velký Šenov několik místností v místní hasičárně.
Město se také postaralo o rekonstrukci těchto prostor tak, aby vše vyhovovalo potřebám záchranářů, ale i hasičů, kteří zde i nadále sídlí. Výsledek všechny překvapil a potěšil. Nové prostory jsou důstojným zázemím pro náročnou práci zdravotníků. Výhodou je i možnost garážování sanitních vozů. Navíc spojení záchranářů a hasičů si všichni pochvalují jako ideální. Provoz tohoto zařízení bude fungovat celých 24 hodin denně a podílet se na něm bude dvanáct dvoučlenných posádek, které tvoří řidič moderně vybavené sanity a speciálně vyškolený zdravotník. Tato služba bude zahrnovat celou severní část Šluknovska od Rumburku až po Dolní Poustevnu.
Slavnostního otevření záchranářského stanoviště se kromě starostů mikroregionu Sever zúčastnili i představitelé kraje – náměstek hejtmana Petr Fiala, člen krajské rady Vladimír Záhorský, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Petr Severa, ale také senátor Josef Zoser.
Petr Fiala vysoce ocenil přístup města Velkého Šenova, které významnou měrou přispělo k vyřešení problému s hledáním a vybudováním nového zázemí pro záchranáře, ale také vyzdvihl vstřícnost a aktivní spolupráci, kterou projevili velkošenovští dobrovolní hasiči při rekonstrukci interiéru.
„Celkem nás úpravy přišly na 670 tisíc, z toho 475 padlo na stavební práce,“ říká starostka Marcela Boháčová. Nyní je na Ústeckém kraji, zda městu pomůže a na rekonstrukci přispěje nějakou korunou. Petr Fiala přede všemi přislíbil, že osobně podpoří žádost Velkého Šenova o dotaci z Fondu hejtmana.
„Tady ve Velkém Šenově došlo k velké změně, kdy z dvanáctihodinového nočního provozu se stal provoz nepřetržitý. A to je skutečně pozitivní. Šluknovský výběžek je díky zeměpisné poloze, zvlášť v zimních podmínkách, hůře dostupný. Proto chceme a je v našem zájmu, aby tu pracoval tým zdravotníků, který dokáže zvládat, kromě běžných případů, hlavně akutní stavy spojené s ohrožením života,“ říká Fiala. Rozšíření provozu Zdravotnické záchranné služby přispěje ke zkvalitnění péče o pacienty v této části Šluknovského výběžku a její dostupnosti.
Další stanice ZZS bude zřízena v Rumburku. Zde se předpokládá na vybudování nového stanoviště investice okolo pěti milionů korun.

hasicarna

Důstojné prostory pro svou náročnou práci našli v šenovské hasičské zbrojnici nejen záchranáři, ale i jejich sanitní vozy. Zdravotníci si možnost garážování sanitek nemohou vynachválit. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail