Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dům kultury Rumburk zve na besedu Michala Václavíka o 50 letech kosmonautiky

V roce 1957 bylo na oběžnou dráhu Země vypuštěno první umělé těleso vytvořené člověkem, jednalo se o družici Sputnik. Celý svět byl vzrušen, začala kosmická éra lidstva.
O čtyři roky později se do vesmíru vydal i první zástupce lidstva, sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Od té doby byly vyslány tisíce družic a vesmírných sond.
Položme si tedy otázku: Je kosmonautika pro lidstvo opravdu tak důležitá nebo se jedná pouze o mocenský rozmar politiků? Odpověď je více než jednoznačná: Kosmonautika je lidstvu prospěšná! Vždyť každý dolar, euro či koruna investovaná do kosmonautiky se vrátí v podobě nových technologií, materiálů, poznatků a zkušeností. Kosmonautika ovlivňuje náš každodenní život a pomalu se stává nedílnou součástí lidského bytí.
V přednášce se podíváme na zajímavé události v historii kosmického výzkumu od pionýrských výprav za hranice zemské atmosféry až po současnou problematiku kosmických letů. Nebude chybět ani zmínka o českém přispění v rozvoji kosmonautiky a jejím vlivu na život každého z nás.
Michal Václavík, narozený v roce 1985 ve Vsetíně, je český publicista a popularizátor kosmonautiky. Napsal několik desítek odborně-populárních článků a uspořádal téměř padesát přednášek na nejrůznější témata spojená s kosmonautikou. Svoji činnost spojil s Hvězdárnou Vsetín, na které působí od roku 2000 jako spolupracovník. Stál také u zrodu Kosmoklubu, největšího sdružení zájemců o kosmonautiku v ČR.

Tisk Tisk | E-mail E-mail