Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Britský antikvář vrátil ukradenou knihu z Lipové děčínskému archivu

Lobendava, Děčín - Když před třinácti lety zmizela z děčínského archivu při vloupání vzácná, ručně psaná kniha z 16. století, málokdo věřil, že se tato rarita na severu Čech ještě někdy objeví.
Díky internetu, pozornému vědci z Německa a Interpolu se kniha, která obsahuje především soudní zápisy obce Severní (dnes součást Lobendavy), zase vrátila zpátky.
Kniha pochází z let 1542-1595. Na 247 listech obsahuje zápisy o peněžních transakcích vesničanů nebo výměně rychtářů. Podle ředitele archivu Jana Němce slouží kniha i jako jedinečný pramen k sestavování rodokmenů.
Kniha se stala součástí rozsáhlé kořisti, kterou si v roce 1995 odnesl při vloupání neznámý pachatel a pátrání po něm bylo léta bezvýsledné. Až přišel na konci roku 2006 dopis všímavého pracovníka univerzitní knihovny ze Stuttgartu, který pracovníky archivu upozornil, že na internetové burze nabízí britský antikvariát něco, co by mohlo být jejich. Okamžitě kontaktovali policii a Interpol. A z londýnského antikvariátu vedly stopy zpět do Česka. Policie nyní prověřuje nové stopy, ale naděje na vyřešení případu a vrácení ostatních zcizených archiválií není velká.

Tisk Tisk | E-mail E-mail