Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

První krok k dospělosti udělali i žáci základních škol na Šluknovsku

Šluknovsko – Do přijímacích řízení na střední školy je sice ještě daleko, ale přesto se žáci základních škol pořádně zapotili již v tomto týdnu. Na mnoha školách probíhalo tzv. Hodnocení výsledků vzdělávání žáků 9. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, které již popáté organizuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání – tzv. CERMAT.
Letos se tohoto testování zúčastnil rekordní počet přihlášených. V 1800 základních školách z celé republiky se zkoušce podrobilo celkem 77.061 žáků devátých tříd.
Testována byla úroveň jejich znalostí v českém jazyce, matematice a všeobecném přehledu, ve školách s polským vyučovacím jazykem také úroveň dovedností v polském jazyce. Mezi jednotlivými šedesátiminutovými testy měly děti 75minutovou přestávku. To také ocenila Gábina Schneiderová, de-váťačka z Velkého Šenova, která se chce vyučit kadeřnicí na soukromé škole v Ústí nad Labem: „Jsme z těch testů hodně nervózní, protože nikdo neví, co nás čeká a testy jsou docela těžké.
Ještě štěstí, že si můžeme o přestávkách zahrát vybíjenou, alespoň nás to přivede na jiné myšlenky.“
To potvrzuje i její spolužák Láďa Dušík, který by chtěl studovat na rumburské polygraf-ce: „Matematika byla těžká a potřeboval bych na ní víc času. Ale jsem rád, že testy dělám zároveň se svými spolužáky, protože se navzájem podporujeme, alespoň psychicky, když už si nemůžeme napovídat.“
S výsledky testů budou žáci seznámeni ještě před dubnovým termínem přijímacích zkoušek na střední školy, a ty je pak mohou při této příležitosti využít. Osvědčení, které žáci dostanou, obsahuje nejenom počet dosažených bodů, ale také porovnání s průměrnými výsledky školy, kraje a celé České republiky.
„Tato zkouška není o nic lehčí, než klasické přijímací řízení na střední školy. Ale její nespornou výhodou je, že žák ji složí na své domovské základní škole a ve známém prostředí a není tak vystaven zbytečnému stresu,“ vysvětluje ředitelka Základní školy ve Velkém Šenově Mgr. Olga Kubešová, kde toto hodnocení probíhá již čtvrtým rokem.
Další výhodou je to, že s výsledky testů se žák dostaví při přijímacím řízení na střední školu, kde by chtěl studovat, a zde se může podrobit jen ústnímu pohovoru, aniž by musel absolvovat přijímací testy. Ne všechny střední školy však na tento systém přistupují.

cermat

Žáci devátých tříd Základní školy ve Velkém Šenově se při zkouškách Cermatu pořádně zapotili. Foto: gdo

Ve Šluknovském výběžku hodnocení Cermatu využívá ředitel Střední školy služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu, ale i Střední zdravotnická škola v Rumburku nebo SOŠ mediální grafiky a polygrafie k výsledkům přihlíží.
Obavy, že by mohlo na školách dojít k pozměňování údajů nebo napomáhání žákům při vyplňování testů jsou zbytečné. Zkouška má svá pevná pravidla, testy jsou označeny pouze identifikačním číslem žáka a jejich distribuce probíhá v zapečetěných obálkách.
Pracovníci Cermatu navíc dělají na školách namátkové kontroly a zodpovědnost za správnost a korektnost zkoušky nesou ředitelé škol.
Podle vyjádření tiskové mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Veroniky Kindlové kraj toto hodnocení vítá, ale nemíní školám diktovat, jestli se k ně-mu mají přihlásit, nebo ne. O povinném zavedení těchto testů na základních školách kraj neuvažuje a nepočítá s tím ani nově připravovaný školský zákon.
Školy se do projektu přihlašují dobrovolně, za testování i zpracování výsledků nic neplatí. Letos již potřetí je testování celorepublikové. Uskutečňuje se ve všech třinácti krajích, s výjimkou Prahy, na kterou se vztahují jiná pravidla pro čerpání peněz z ESF a právě ze zdrojů Evropského sociálního fondu je projekt financován.
V roce 2006 se do projektu přihlásilo téměř 60 tisíc žáků, loni už to bylo více než 70 tisíc. Testy každoročně řeší i tisíce žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Úlohy pro ně CERMAT upravuje tak, aby minimalizoval jejich zrakové, sluchové či jiné znevýhodnění a přitom zachoval srovnatelnou obtížnost testů.

Tisk Tisk | E-mail E-mail