Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ambity rumburské Lorety září barvami

ornament Liturgická roucha z depozitáře Loretánské kaple s ambity v Rumburku jsou překvapením pro návštěvníky barokní památky. Vystavené oděvy využívané od 19. století pro bohoslužebné účely jsou k vidění od ledna v ambitech Lorety v Rumburku. Výstava liturgických oděvů je přístupná v otevírací době lorety od úterý do soboty od 9.00 do 16.00 hod. Vstupné na výstavu ornátů, která bude ukončena 29. 3. 2008, je 15,- Kč. V ambitech Lorety v Rumburku je kromě ornátů k vidění výstava Opravené drobné sakrální památky z Českého Švýcarska, která dokumentuje obnovu tří desítek křížů, soch a kapliček opravených soukromými osobami nebo institucemi od 90. let 20. století na území Českého Švýcarska. Barevné fotografie zachráněných drobných objektů pocházejí od Václava Sojky, Natálie Belisové a řady spolupracovníků. Výstava vznikla v roce 2006 v souvislosti se seminářem o záchraně sakrálních památek, který pořádala Správa Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě.
Cizokrajně znějící součásti bohoslužebného roucha, např. ornáty, pluviály, dalmatiky, štoly a manipuly mohou návštěvníci rumburské výstavy vidět zblízka, a ne jak je tomu při běžné příležitosti, při mši svaté jen z dálky. Zájemci se mohou ponořit do světa náročné ruční práce, bohatých výšivek i netradičních použitých materiálů, např. ozdob vytvořených z knoflíků nebo umělých květin. „Výstavu ocení ti, kteří mají pochopení pro precizně provedenou práci, nebo ti, kdo chtějí poznat liturgická roucha z větší blízkosti. V některých případech je známo i jméno výrobce oděvů, často se např. opakuje jméno Florián Holfeld z Jiříkova, jehož firma bohoslužebná roucha vyráběla před 2. světovou válkou,“ řekla průvodkyně z rumburské Lorety Barbora Hildebrandtová.
„Čtyři desítky vystavených ornátů a kostelních textilií jsou řazeny chronologicky za sebou podle průběhu liturgického roku, tzn. od adventu, přes Vánoce, dobu postní, Velikonoce a liturgické mezidobí. Jednotlivé doby se liší podle používané barvy, která je symbolizuje, tak např. Vánoce jsou spojeny s barvou bílou a liturgické mezidobí s barvou zelenou,“ uvedl páter Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí. Liturgické oděvy z depozitáře lorety používali v minulosti kněží z rumburské farnosti. V případě potřeby by je mohli využít i dnes. Po liturgické reformě z 60. let 20. století se však zjednodušil i liturgický oděv. Místo barokního, bohatě zdobené kasule, se dnes používá typ tzv. gotický, jedná se o roucha jednodušší, pohodlnější a ne tak náročná na údržbu a čištění.

Tisk Tisk | E-mail E-mail