Krásnolipští sochaři zabodovali na festivalu Ledového sochařství v Lotyšsku

Tištěné noviny 05/2008 | 6. 3. 2008 | Nezařazené

V lotyšském městě Jelgava se ve dnech 4. až 10. února konal již 10. jubilejní mezinárodní festival Ledového sochařství Starptautiskas 10. Ledus skulpturu festivals Jelgava 2008. Tohoto festivalu se účastnilo celkem 11 týmů z celého světa. Nechyběli účastníci z Kanady, Velké Británie, Ruska, Finska a mnoha jiných zemí. Téma „Vodní svět“ se stalo určující pro všechny tvůrce. Společně s kolegou Janem Fedorčákem z České Lípy jsme byli vybráni jako reprezentanti České republiky. Soutěž byla rozdělena na individuální a týmovou část. Na individuální práci byl vyhrazen jeden a půl dne a blok ledu.
Na týmovou práci jsme se mohli soustředit o dva dny déle a měli jsme k dispozici dva bloky větších rozměrů.
Během celého festivalu bylo zpracováno kolem 50 tun ledu, dovezeného ze severního Finska. Organizace festivalu byla výjimečná, poněvadž letos bylo obzvláště teplé počasí a skulptury se musely chránit proti odtávání.
K dispozici byl suchý led, termofolie a velký mrazicí box. Členové hodnotící poroty byli místní i zahraniční akademičtí sochaři. Jednalo se o umělce z akademie z Rigy, St. Peterburku, Talinu, Helsinek atd. Po pěti dnech náročné práce proběhlo slavnostní hodnocení s udílením cen. Z týmové i individuální práce byla vybrána vždy tři nejlepší díla, jejichž zhotovitelé dostali skleněnou plaketu a jiné hodnotné ceny. Náš tým obhájil loňský úspěch a obsadil 3. místo s týmovou realizací „Zlatý korál“.
Během celého festivalu se na ledové skulptury přišlo podívat na 70 tisíc lidí.
Naše obhajoba 3. místa nás povzbu-dila a již se těšíme na další ročník.
Ovšem, jestli nám to globální oteplení dovolí, protože po celém světě se letos zrušilo mnoho ledových festivalů právě kvůli teplému počasí.

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2008/03/06/krasnolipsti-sochari-zabodovali-na-festivalu-ledoveho-socharstvi-v-lotyssku/