Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V pravoslavném chrámu v Rumburku se konala bohoslužba za otce Kolomackého

V pravoslavném chrámu sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu v Rumburku se jako každoročně konala v sobotu 16. února slavnostní bohoslužba u příležitosti výročí zesnutí otce Andreje Kolomackého, který v Rumburku téměř 30 let žil († 13. 2. 1980) a o jehož svatořečení pravoslavná církev uvažuje. Bohoslužbu vedl Jeho Blaženost + Kryštof, arcibiskup pražský a metropolita českých zemí a Slovenska, nejvyšší představitel pravoslavné církve v ČR a jediný z nejvyšších představitelů církví u nás, který do Rumburku každoročně i několikrát jezdí. Liturgie trvající téměř tři hodiny se zúčastnila takřka stovka poutníků většinou z Prahy, ale někteří připutovali dokonce až z Plzně či Znojma. Přítomen byl také starosta města Rumburku Jaroslav Sykáček.
Po liturgii se poutníci, vedení pražským pravoslavným metropolitou, již tradič-ně odebrali na městský hřbitov k hrobu otce Andreje, aby zde vykonali krátký obřad.
Při společném obědě v Domě kultury Rumburk předal starosta Sykáček vladykovi Kryštofovi symbolický klíč od města a místnímu duchovnímu o. Anto-niji Drdovi děkovný list města za úsilí při obnově poutního místa na Strážném vrchu. Jak metropolita Kryštof, tak otec A. Drda poděkovali panu starostovi za jeho kladný vztah k městu a Strážnému vrchu a zdůraznili, že vztahy mezi pravoslavnou církví a vedením města Rumburk jsou především jeho zásluhou nadstandardní. Poutníci, většinou pražští Rusové, dle pravoslavného zvyku zazpívali panu starostovi „Mnohá a blahá léta“.
Celý svátek proběhl v mimořádně duchovní a radostné atmosféře a je třeba všem, kteří se na jeho krásném průběhu podíleli, upřímně poděkovat.

kolomacky

Jeho Blaženost Kryštof se starostou J. Sykáčkem při přátelském obědě.

Tisk Tisk | E-mail E-mail