Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rozhledna na Dýmníku našla zachránce

dymnik Rozhledna na Dymníku je rozhlednou s velice zajímavým osudem. Většinu rozhleden nechaly postavit různé turistické spolky, zde se ale o její vybudování zasloužil radní města Rumburku August Wenschuch. Ten nechal na své náklady postavit patnáctimetrovou věž, která hrdě nese jméno svého mecenáše – Augustova věž. Od roku 1896 nabízí okouzlující pohledy návštěvníkům Dýmníku na město Rumburk, na vrch s rozhlednou Tanečnice v Mikulášovicích, na kopec Plešný, Hrazený, na děčínský Sněžník, České středohoří, Krušné hory, Národní park České Švýcarsko, Jizerské a Lužické hory, Krkonoše a hrad Tolštejn u Varnsdorfu.
Na počátku 90. let byla věž díky špatné údržbě ve velice špatném stavu. Proto rumburští turisté uspořádali v letech 1993-1994 po celém děčínském okrese sbírku, díky níž mohla být rozhledna v roce 1995 znovuotevřena. V dnešní době se na jejím chátrání podílejí především nevyjasněné vlastnické vztahy. Turisté už si pomalu začínali zoufat, že další ze skvostů českých rozhleden začíná ztrácet na atraktivitě.
Proto mohli v minulých dnech s radostí přivítat zprávu, že společnost Lesy České republiky bude tuto atrakci spravovat ve své vlastní režii. Podle tiskové mluvčí společnosti Lenky Kroupové bude ještě v tomto roce věž podrobena rekonstrukci za 400 tisíc korun. Kdy a v jakém režimu bude zpřístupněna veřejnosti se budou představitelé společnosti rozhodovat až po její opravě.

Tisk Tisk | E-mail E-mail