Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburský komorní orchestr oslavil v březnu již 45. výročí svého trvání

Záplavou květin a dlouhotrvajícím potleskem vstoje ocenili rumburští posluchači dlouholetý kulturní přínos dirigenta, skladatele a učitele hudby Miroslava Lošťáka, zakladatele Rumburského komorního orchestru, který při svém březnovém koncertě v aule rumburského gymnázia oslavil 45 let své existence.
Narozeniny Rumburského komorního orchestru jsou narozeninami všech, kteří jsou s jeho uměním jakkoliv spojeni, ať už jako posluchači krásné hudby, nebo jako ti, kteří ji posílají do světa od svých notových pultíků.
Od svého vzniku až do současnosti se orchestr představil více jak dvěma sty celovečerních koncertů a autorských večerů, které byly věnovány hudbě staré a klasické, ale i hudbě současných moderních skladatelů. Mezi nejoblíbenější interpretovaná díla RKO patří skladby Händela, Bacha, Myslivečka, Mozarta, Schuberta, Fibicha, ale také S. Jelínka, J. a V. Bůžka, J. Smoly, a dokonce i Mirko Lošťáka.
Dlouhá léta šířil orchestr lásku k hudbě do základních a středních škol, pro něž pořádal koncerty pro děti a mládež.
Pod taktovkou Miroslava Lošťáka prošly desítky malých i velkých muzikantů. Někteří z nich si odnesli do života „jen“ lásku k hudbě, pro mnohé z nich se díky tomuto muži stala hudba láskou a životem.
Za vznikem Rumburského komorního orchestru stojí pouze náhoda. V roce 1962 přijel do Šluknovského výběžku na návštěvu tehdy 29letý Mirko Lošťák, člen operního orchestru v Ústí nad Labem. Zdejší kraj mu natolik učaroval, že se sem ještě v témže roce přistěhoval a již v březnu roku 1963 zakládá s několika svými přáteli Rumburský komorní orchestr při KD Rumburk a začíná učit na Lidové škole umění. Od prvních dní své existence si RKO zakládal na vysoké umělecké úrovni. Protože s postupem času bylo nutné myslet i na budoucnost souboru, zakládá zanedlouho Miroslav Lošťák dětský houslový soubor při LŠU v Rumburku a o něco později i ženský pěvecký sbor, který vedl pět let.
Kulturní a společenský přínos orchestru a jeho dirigenta a vedoucího Miroslava Lošťáka je nezpochybnitelný. Proto byl ke 40. výročí RKO Miroslav Lošťák oceněn čestným občanstvím města Rumburku.
Nyní, u příležitosti 45. jubilea, mu bylo uděleno čestné poděkování starosty města Rumburku Ing. Jaroslava Sykáčka, a Oblastní akademie pracovníků mu udělila ocenění Zlatá múza severu 2007. 

lostak

Dirigent Miroslav Lošťák poděkoval harfenistce Ivaně Pokorné, která spolu s Rumburským komorním orchestrem oslavila 45. výročí jeho vzniku. Foto: Jiří Stejskal

Tisk Tisk | E-mail E-mail