Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V dubnu bude probíhat vakcinace lišek

Na celém území okresu Děčín bude od 15. do 19. dubna probíhat orální vakcinace volně žijících lišek. Návnady budou pokládány letecky a na zem se tak během pěti dnů snese 22 400 vakcinačních dávek uložených ve vakcinačních kapslích, což znamená, že na 1 km2 připadne 25 dávek.
Návnady jsou vyrobeny z rybí moučky a tuku, v nichž je zalisovaná plastiková ampule s účinnou očkovací látkou. Ta obsahuje oslabený virus vztekliny, který po styku se sliznicí tlamy a hltanu lišky navodí imunitu. Liška se tak stává k nákaze odolná a nemůže ji dále šířit. Imunita nastupuje za 21 dní po vakcinaci a vydrží přibližně jeden rok.
Za tři týdny po skončení vakcinace bude ve všech okresech zahájeno vyšetřování ulovených nebo uhynulých lišek. Na celém území ČR jich projde kontrolou okolo osmi tisíc.
V období kladení vakcíny se doporučuje omezit vycházky do volné přírody především se psy, kterým sice při pozření kapsle vakcína neuškodí, ale také je neimunizuje.
Krajská veterinární správa žádá občany, aby se návnad nedotýkali a aby řádně v tomto smyslu poučili i své děti. Pokud by při nálezu vakcíny došlo k zasažení osoby očkovací látkou, je zapotřebí zasažené místo důkladně omýt mýdlovou vodou, a pokud by při manipulaci s vakcínou došlo ke zranění, je nutné vyhledat lékaře.

Tisk Tisk | E-mail E-mail