Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Celorepublikový Turnaj mladých fyziků vyvrcholil v rumburském gymnáziu

Rumburské gymnázium se na dva dny stalo hostitelem více jak třiceti nejlepších fyziků z řad středoškolských studentů v České republice, kteří se zúčastnili republikového finále Turnaje mladých fyziků. Tato nejnáročnější fyzikální středoškolská soutěž, v níž své znalosti a schopnosti z fyziky prověřují pětičlenná družstva a jejímž jednacím jazykem je pouze angličtina, se letos uskutečnila v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě.
Celkem se do soutěže přihlásilo jedenáct družstev a z nich se sedm probojovalo do rumburského finále. Vědecký úkol, který studenti zpracovávali od začátku školního roku, museli ve finále představit porotě a obhájit před svými soupeři. A ti jim byli nemilosrdnými oponenty a tvrdými kritiky. Každé družstvo se tak dostalo pod palbu nepříjemných otázek svých odpůrců, aby se o něco později samo stalo recenzentem stejně nekompromisním.
V náročném vědeckém i slovním souboji si nejlépe vedlo družstvo studentů z opavského gymnázia, kteří si vybojovali první místo a jejichž největší odměnou je postup do celosvětové soutěže, která se bude konat letos v květnu v Chorvatsku. Studenti Gymnázia Rumburk se umístili na krásném pátém místě.
Předseda Českého výboru Turnaje mladých fyziků Doc. Zdeněk Kluiber byl nadšen úrovní a vysokou vzdělaností soutěžících, ale také průběhem celé soutěže. Na adresu pořadatele TMF, ředitele Gymnázia Rumburk Mgr. Romana Kroutila nešetřil chválou a vyzdvihoval nejen jeho ochotu a vstřícnost, ale i operativnost, s níž řešil celou organizaci soutěže. Snad právě proto uvažuje o tom, že by se i 22. ročník této soutěže mohl příští rok opět uskutečnit v Rumburku, pod pořadatelskou taktovkou zdejšího gymnázia.
Ke spokojenosti všech soutěžících, porotců i pořadatelů přispěly i prostory Domu Českého Švýcarska, které k soutěži poskytly maximální komfort.
Záštitu nad 21. ročníkem TMF převzal starosta města Rumburku Ing. Jaroslav Sykáček, který se zúčastnil konečného vyhodnocování vítězů, které se konalo v pátek 11. dubna, a v závěrečné řeči vyzval turnajový výbor k uspořádání dalšího ročníku v Rumburku. Vítězům do Krásné Lípy přijel popřát mnoho štěstí do dalších klání i senátor Josef Zoser.
Česká republika výsledky svých družstev v dosavadní historii této prestižní mezinárodní soutěže patří mezi pět nejlepších zemí, rumburské gymnázium patří v České republice mezi pět nejlepších středních škol.
gdo

fyzika

Studenti z opavského gymnázia převzali z rukou starosty města Rumburku Ing. Jaroslava Sykáčka hodnotné ceny za své vítězství v Turnaji mladých fyziků. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail