Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Farnost v Jiříkově připravuje Poutní cestu po Šluknovském výběžku

Odbor církví Ministerstva kultury ČR přidělil Římskokatolické farnosti Jiříkov státní dotaci na projekt Poutní cesta po Šluknovském výběžku. Veřejnosti se díky tomu představí významné církevní památky Šluknovského výběžku. Jiříkovská farnost uspěla se svým projektem na Ministerstvu kultury ČR v konkurzu na podporu významných kulturních aktivit církví a náboženských společností pro rok 2008.
Římskokatolická farnost bude projekt Poutní cesta po Šluknovském výběžku realizovat od dubna do října roku 2008. „Projekt zahrnuje tisk celobarevné informační skládačky v české a ně-mecké jazykové mutaci, tisk propagačního katalogu a mapu poutní cesty. Vydáním tiskovin a pořádáním tradičních náboženských poutí chceme upozornit na existenci významných církevních památek Šluknovského výběžku,“ řekl páter Jozef Kujan ze salesiánské komunity římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí. Informační materiál Poutní cesta Šluknovskem provede věřící po jedinečných sakrálních stavbách regionu. „Vydané tiskoviny stručně shrnou historii a informace o dostupnosti historických poutních míst Šluknovska, např. Anenský vrch u Lobendavy, Filipov, Jiřetín pod Jedlovou a jeho Křížový vrch, Rumburk a loretánskou kapli, Sněžnou a Vilémov,“ uvedl jiříkovský farář Kujan.
Poutní cesta cíleně zavede návštěvníky do míst s nepřetržitou poutní tradicí trvající už od barokních dob, jako je tomu např. v případě loretánské kaple v Rumburku, která je známá již od roku 1707. Představeno bude i poutní místo Filipov, které největšího rozkvětu dosáhlo ve 30. letech 20. století, kdy byla bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve Střední Evropě.
Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail