Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ministryně Stehlíková navštívila Šluknovsko

dzamila Šluknovský výběžek navštívila v minulých dnech ministryně vlády České republiky pro oblast lidských práv a národnostních menšin MUDr. Džamila Stehlíková.
Splnila tak svůj slib z března tohoto roku, že navštíví Šluknovsko, aby se sama přesvědčila o životní situaci Romů v tomto regionu.
Cesta ministryně však skončila jen ve Varnsdorfu, a to pouze na několik minut, po kterých se omluvila a odjela. Další jednání vedl ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Marek Podlaha. Na schůzku byli pozváni starostové pouze tří měst, varnsdorfský starosta Josef Poláček, starosta z Krásné Lípy Zbyněk Linhart a starosta z České Kamenice Miroslav Weis.
Starostové měst, kde je romská problematika nejtíživější a nejpalčivější, jako je Chřibská, Jiříkov nebo Šluknov, na jednání nebyli pozváni.
Ing. Marek Podlaha nastínil cíle a své představy o činnosti a spolupráci mezi vládní agenturou a jednotlivými městy. Ta je taková, že každé město vyšle do pracovní skupiny zřízené agenturou svého zástupce, jehož prostřednictvím se bude řešit problematika Romů v daném městě. Nejdříve se skupina seznámí s místní problematikou, v dalším kroku definuje způsob, jak odstranit sociální vyloučení Romů. Finance na pokrytí potřeb a požadavků řešení této otázky se budou shánět až podle jednotlivých podkladů měst a neziskových organizací. Pracovníci agentury by rádi skloubili místní a centrální aktivity a zkušenosti z této spolupráce by chtěli použít při změně legislativy. Starostové, kteří se schůzky zúčastnili, doufají, že nevznikl další zbytečný nový úřad, ale skutečně fungující partnerství a že agentura najde systémové řešení romské problematiky.
rm, gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail