Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Problematika dvojjazyčných rodin je stále více aktuální

Binacionální rodiny, bilinguální výchova? Neznámé výrazy? Asi ano, v každém případě zatím pojmy nezažité. Obě dvě problematiky měl ve své náplni seminář, který se uskutečnil poslední březnový víkend v Dolní Poustevně.
Seminář byl určen jak odborníkům, tak veřejnosti z obou stran hranice. První den byl věnován binacionálním rodinám, tedy svazkům partnerů různých národností, které si nevyměňovaly jen zkušenosti z dvojjazyčného prostředí, ale i z jejich běžného života ve společnosti. Vzhledem k národnosti účastníků byla hlavní pozornost věnována česko-německým rodinám, ale vše řečené, velmi zajímavé a přínosné platí obecně. Už dnes rychle roste počet rodin tohoto typu a je téměř zákonité, že tento trend bude ještě pokračovat. Možná, že by byla čísla o nárůstu dvojjazyčných manželství od našeho vstupu do Evropské unie překvapující.
Druhý den semináře řešil především problematiku dvojjazyčné výuky na školách a větší efektivitu výuky jazyků vůbec, a to na všech typech školských zařízení. S trochou nadsázky řečeno, bavili se účastníci o tom, jak dosáhnout toho, aby Němec, učící se ve své vlasti češtinu, vládl oběma jazyky skoro stejně. Nebo bez nadsázky, aby skončila situace, kdy se Čech, který se učil němčinu pět let na základce, čtyři roky na střední a tři na vysoké škole po vstupu do praxe téměř nedomluvil.
Všechna vystoupení odborníků z Německa i z naší strany měla velmi dobrou úroveň. Zajímavé byly zkušenosti zástupkyně vícejazyčného gymnázia z Pirny, kde se učí některé předměty i česky. Velký ohlas mělo vystoupení ředitelky ZŠ Pastelka z Rumburku. O metodické materiály této školy byl velký zájem.
Škoda jen, že ze středních škol Šluknovského výběžku se zúčastnil pouze zástupce Střední školy služeb a cestovního ruchu z Varnsdorfu.
Poděkování za přínosný a velmi zajímavý seminář patří organizaci Kino-club Sebnitz – Dolní Poustevna. Tato aktivita byla podporována i Vládním prezidiem města Dresden.

Tisk Tisk | E-mail E-mail